Türkiyeİklim KriziManşet

Marmara ve Ege’de kuvvetli fırtına uyarısı

0

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Marmara Bölgesi ile Kuzey Ege Bölgesi için bu gece saatlerinden salıya kadar sürecek kuvvetli fırtına yarısı verdi.  Kuzey ve kuzeydoğu yönlerden esecek fırtınanın saatte 70 km ile 100 km hızları arasında olacağı tahmin ediliyor.

İstanbul Valiliği tarafından yapılan açıklamada fırtınanın İstanbul’u da ekleyeceği söylendi. Valilik, “‪Vatandaşların, sabah saatlerinde sona ermesi beklenen fırtınanın sebep olabileceği ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve karşı tedbirli olmaları gerekiyor” uyarısında bulundu.

Deniz otobüsü seferleri iptal

İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO), olumsuz hava koşulları nedeniyle bazı seferlerin gerçekleştirilemeyeceğini bildirdi. Bursa Deniz Otobüsleri (BUDO) ise bugünkü tüm seferlerini iptal ettiğini açıkladı.

İBB:  Sokakta kalan vatandaşlar için donma tehlikesi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ise yayınladığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Özellikle gece saatlerinde 5°C’ler civarına gerilemesi beklenen sıcaklıkların fırtına nedeni ile ölçülenden 4°C daha soğuk hissedileceği evsiz ve sokakta kalan vatandaşlar için donma tehlikesi oluşturabileceği tahmin ediliyor.

Uzmanlar, soğuk hava ve fırtına nedeniyle yaşanması muhtemel olumsuzluklara karşı (donma, kara, deniz ve hava ulaşımında aksamalar, ağaç devrilmesi, tabela ve çatı uçması, vb.) tedbirli olunmasını tavsiye ediyor.

‘İBB misafirhaneleri, sokakta yaşayanlara açık’

Öte yandan; İBB sokakta yaşayan erkekleri Esenyurt İBB Eğitim Merkezi’ndeki misafirhanede, kadınları ise İBB Kayışdağı Darülaceze Merkezi’nde ağırlamaya devam ediyor. Bu merkezlerde sokakta yaşayan kişilere sağlık, temizlik güvenlik ve yemek hizmetleri veriliyor.

Kış boyunca devam edecek olan bu uygulama kapsamında, sokakta görülen evsizlerin durumları “153 İBB Beyaz Masa” hattına, 112 Hızır Acil’e veya yakınlarındaki emniyet güçleri ile zabıta ekiplerine bildirmeleri rica ediliyor. İBB Zabıtası da gelen ihbarları değerlendirerek sokaklardan evsiz vatandaşları toplamaya başladı.

 

More in Türkiye

You may also like

Comments

Comments are closed.