İklim KriziManşet

Maalesef 1 Nisan şakası değil: Eroğlu, “NASA da kim, biz daha ileriyiz” dedi

0

Orman ve Su işleri Bakanı Veysel Eroğlu, İklim Değişikliğine bağlı olarak Türkiye de dahil Doğu Akdeniz ülkelerindeki 900 yılın kuraklık yaşanacağına dikkat çeken Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi’ne (NASA) tepki göstererek, “NASA da kim? Biz onlardan iyiyiz!” dedi.

17

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre, Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) araştırmacıları, kısa süre önce, Türkiye, İsrail, Ürdün, Lübnan, Filistin, Kıbrıs ve Suriye’yi kapsayan Doğu Akdeniz bölgesinde 1998 yılında başlayan ve halen süren kuraklığın, son 9 asrın en kötü kuraklığı olduğunu açıkladı. TBMM’de bir grup gazeteciyle sohbetinde bu durumun sorulması üzerine, Eroğlu, NASA’nın çalışmalarını yetersiz bulduğunu belirterek şunları söyledi:

“Onlar bizden geri”

“NASA’nın meteorolojik hava tahminleri, bizim gerimizde, geçen yıl yaptıkları tahminleri tutmadı mesela. Bizim teknolojimiz onlardan ileri. NASA da kim oluyor? Onlar global ve kuşbakışı bakıyor iklim verilerine. Biz noktasal ve bölgesel tahminler yapıyoruz. Sadece Türkiye’ye değil, çevre ülkelere de bu hizmeti veriyoruz. Denizlerde kurduğumuz istasyonlarla bölgemizdeki en etkin tahminleri yapıyoruz. Onların uyduları varsa, bizim de Göktürk’ümüz var.”

Takip sistemi

Bakan Eroğlu, Türkiye’de meteoroloji faaliyetlerini 1450 sistem ile takip ettiklerini anlattı. Eroğlu, “Bunlar, 1237 adet otomatik meteoroloji gözlem istasyonu, 78 adet deniz otomatik meteoroloji gözlem istasyonu,72 adet havaalanı otomatik meteoroloji gözlem istasyonu, 10 adet yüksek atmosfer gözlem sistemi, 35 adet yıldırım tespit ve takip sistemi, 16 adet meteoroloji radarı, 2 adet deniz radarından oluşmaktadır” dedi.

 

(Hürriyet, T24)

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.