DünyaManşet

Londra’da öğrenci isyanı

0

İngiltere’nin başkenti Londra’da hükümetin eğitim harçlarını üç katına çıkarma tasarısını protesto amacıyla düzenlenen gösterilerde çatışma çıktı. 50 bin kişinin katıldığı tahmin edilen gösteriler sırasında öğrenciler, iktidardaki Muhafazakar Parti genel merkezinin bulunduğu binayı işgal ederken polisle çatışmaya girdi.

Bina dışında da gösteriler sırasında kullanılan bazı pankartlar ateşe verildi. Bazı protestocuların genel merkez binasının çatısına çıktıkları bildirildi.

Bölgedeki BBC muhabiri Mike Sergeant’ın aktardığına göre binanın çatısından atılanlar yüzünden bir kadın polis yaralandı. Sekiz kişi hastanelerde tedavi altına alındı.

Polisle protestocular arasındaki gerginlik devam ediyor.

Bugünkü gösterinin İngiltere’de uzun zamandır düzenlenen en geniş katılımlı öğrenci eylemi olduğu tahmin ediliyor.

Başkent merkezinde ülkenin farklı noktalarından gelen öğrencilerin oluşturduğu kortej, şehir trafiğinin aksamasına yol açtı. Londra’daki eyleme Galler, İskoçya, İrlanda’dan da katılımın olduğu belirtiliyor. Eyleme öğretim görevlileri de destek veriyor.

Hükümetin planlarına göre şu an şu an 3,290 sterlin olan yüksek öğrenim harçları, 2012’den itibaren yıllık 9 bin sterline yükselecek.

Ulusal Öğrenci Sendikası (NUS) yaptığı açıklamada, seçim öncesinde eğitim harçlarının artırılmayacağı vaadinde bulunan milletvekilllerinin, büyük bir hata yaptıklarını ve bunun sonuçlarına razı olmaları gerektiğini söyledi.

Hükümetin şu anki sistemden daha adil olduğunu savunduğu yeni düzenleme, Öğretim Görevlileri Sendikası (UCU) tarafından da şiddetle eleştiriliyor. (BBC)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.