DünyaManşet

Londra saldırısıyla bağlantılı 7 kişi gözaltında

Londra’da 5 kişinin hayatını kaybettiği saldırı ile ilgili olarak 7 kişinin gözaltına alındığı açıklandı. İngiliz polisi operasyonlarına devam ediyor.

 

İngiltere’nin başkenti Londra’da parlamento binası dışında dün meydana gelen çifte saldırıda saldırganla birlikte beş kişinin yaşamını yitirdiği ve yaklaşık 40 kişinin yaralandığı açıklandı.

Yaralılanan 40 kişi arasında üç polis memuru, birden fazla Fransız öğrenci, iki Romanyalı turist ve beş Güney Koreli turist olduğu bildirildi.

Londra Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada saldırının “terör saldırısı” olarak değerlendirildiği bildirildi. Londra Emniyeti Terörle Mücadele Birimi sorumlusu Mark Rowley bu sabah yaptığı açıklamada İngilliz polisinin altı ayrı adreste düzenlenen operasyonlarda yedi kişiyi gözaltına aldığını söyledi.

Rowley, Birmingham ve başka şehirlerde terörle mücadele ekiplerinin aramalara devam ettiğini söyledi. Saldırganın tek başına hareket ettiğini belirten Rowley, saldırıda hayatını kaybedenlerin ve saldırganın kimliğini şu aşamada açıklamayacaklarını ifade etti.

Londra Belediye Baştanı Sadiq Khan sosyal medyadan bir video mesajı yayınlayarak terörün Londralıların gözünü hiçbir zaman korkutamayacağını söyledi.

Khan, Londra’da güvenlik önlemlerinin artırılacağını ve daha fazla silahlı ve silahsız polisin de sokaklarda görev yapacağını ifade etti.

 

(Deutsche Welle Türkçe)

Kategori: Dünya