ManşetTürkiye

Lokumcu için yeni rapor hazırlanacak

0

Metin Lokumcu’nun adli tıp raporuna yapılan itiraz kabul edildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Hopa mitingi öncesi çıkan olaylarda fenalaşan ve kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden emekli öğretmen Metin Lokumcu’nun ölümüyle ilgili olarak Trabzon ve İstanbul Adli Tıp kurumlarının verdiği, “Kalp ve akciğer hastalığı sonucu hayatını kaybettiği’ yönündeki raporlara yapılan itiraz kabul edildi. Lokumcu’nun ölümü ile ilgili olarak Adli Tıp Genel Kurulu’nun yeni bir rapor hazırlamasının beklendiği; Hopa olaylarının yıl dönümünde de ilçede anma programı düzenleneceği bildirildi.

YAPILAN İTİRAZ KABUL EDİLDİ

Trabzon Adli Tıp Grup Başkanlığı Morg İhtisas Dairesi, Hopa Devlet Hastanesi’nde hayatını kaybeden Metin Lokumcu’nun ölümüyle ilgili olarak 20 Haziran 2011 tarihinde hazırladığı otopsi raporunda, Lokumcu’nun vücudunda öldürücü düzeyde kimyasal madde saptanmadığı ve ölümün, mevcut kalp ve akciğer hastalığı sonucu meydana geldiği görüşüne yer verdi. Bunun üzerine Lokumcu’nun avukatları İstanbul Adli Tıp Kurumu Başkanlığı 1’inci Adli Tıp İhtisas Kurulu’na başvurarak rapora itiraz etti. Kurul, 16 Şubat 2012 tarihinde açıklanan raporunda, “Kimyasal inceleme raporuna göre otopside alınan örneklerde aranan toksik maddelerin bulunmadığı, kalp damar hastalığı olan Lokumcu’nun ölümünün kendisinde mevcut hastalığının aktif hale gelmesi sonucu meydana gelmiş olduğu oy birliğiyle mütalaa olunur” raporuyla Trabzon Adli Tıp Grup Başkanlığı’nın raporuyla aynı yönde görüş bildirdi.

TTB RAPORU: ÖLÜMÜNDE KİMYASAL GAZ ETKİSİ VAR

Bu arada Türk Tabipleri Birliği (TTB) Bilimsel Araştırma Kurulu’da Lokumcu’nun ölümü ile ilgili bir rapor hazırladı. Lokumcu’nun ölümü ile kimyasal gaza maruz kalma arasında nedensellik ilişkisi olduğu görüşüne yer verilen bu raporun açıklanmasının ardından da Lokumcu ailesinin avukatı Meriç Eyüboğlu, Trabzon Adli Tıp Grup Başkanlığı Morg İhtisas Dairesi ile İstanbul Adli Tıp Kurumu Başkanlığı 1’inci Adli Tıp İhtisas Kurulu’nun hazırladığı benzer raporlara, Hopa Cumhuriyet Başsavcılığı aracılığı ile Adli Tıp Genel Kurulu’na başvurarak itirazda bulundu.

YENİ RAPOR HAZIRLANACAK

TTB’nin hazırladığı, “Lokumcu’nun ölümünde kimyasal gaz etkisi var” raporuna da yer verilen başvuruyu değerlendiren Adli Tıp Genel Kurulu, itirazı kabul etti. Avukat Eyüboğlu, itirazın kabulünün önemli bir gelişme olduğunu belirterek, yapılacak değerlendirmelerin ardından Lokumcu’nun ölümü ile ilgili olarak Adli Tıp Genel Kurulu’nun yeni bir rapor hazırlamasını beklediklerini ifade etti.

HOPA OLAYLARI ANILACAK

Bu arada, 31 Mayıs 2011’de meydaa gelen Hopa olaylarının yıl dönümünde ilçede anma programı düzenlenecek. Metin Lokumcu’nun hayatını kaybettiği Hopa meydanında Türkiye’nin dört bir yanından gelecek katılımcıların anma programına katılacağı öğrenildi.

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.