EkonomiManşet

Liranın değer kaybı durdurulamıyor: Dolar 8.52’yi aştı, Euro 10 TL’ye dayandı

0
Türk lirası yeni haftaya rekor düzeyde değer kaybıyla başladı. Dün 8.44 TL sınırını aşan ve bu sabah 8.4407 TL’den başlayan işlemlerde dolar, kısa sürede 8.5225 TL’yi görerek yeni rekorunu kırdı. Akşam saatlerinde 8.51-8.52 TL bandında işlem görüyor.
 
Euro’da da hareketlilik sürüyor. Bugün 9.8254 TL ile açılan Euro 9.9762 TL’yi aşarak 10 TL sınırına yaklaştı. Artık çift hanelerden inmeyen sterlin ise 11.0723 TL ile Türk lirası karşısında zirvesini tazeledi.
 
TL’de benzer para birimlerinden negatif ayrışma ile birlikte görülen sert değer kaybı Merkez Bankası’nın beklentilerin aksine politika faizini sabit tutup sıkılaştırmayı faiz koridorunu genişleterek yapması ile belirginleşti. Son dönemde jeopolitik gelişmelerle AB ve ABD ile gerilimin artabileceği endişeleri ve ABD seçimleri de TL’de değer kaybına etki eden unsurlara eklendi.
 
Reuters‘da kısa süre önce yayımlanan bir analizde ABD Demokrat Parti başkan adayı Joe Biden‘ın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan‘ın dış askeri müdahalelerine ve Rusya ile daha yakın işbirliğine karşı ABD’nin duruşunu sertleştirmesi beklendiği için, ABD başkanı seçilmesi halinde Türkiye diğer ülkelerden daha fazla kaybedebileceği yorumlanmıştı. 

Son dakika! Gram altın fiyatında rekor

Gram altın 520 TL

Gram altın ilk kez 520 lirayı gördü. Böylece altın yatırımcısı son 1 ayda TL bazında yüzde 9.6 getiri elde etti. 2020 genelindeki yükseliş ise yüzde 146’ya ulaştı. Altının ons fiyatı 2020 genelinde yüzde 25 yükseldi.
Altındaki yükselişin genel olarak yatırımcının güvenli liman arayışı sebebiyle yaşandığı belirtiliyor. Koronavirüs salgınının yarattığı belirsizlik yatırımcının riskli görülen varlıklardan kaçınmasına yol açıyor. Son günlerde ise hem koronavirüs salgınında 2. dalganın Avrupa’da sert bir şekilde hissedilmesi hem de bugünkü ABD Başkanlık Seçimlerinin yarattığı ek belirsizliklerin altına talebi arttığı kaydediliyor. 

More in Ekonomi

You may also like

Comments

Comments are closed.