LGBTİ+Manşet

LGBTİ etkinliklerinin yasaklanması Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’ne taşındı

0

Danimarka milletvekili Mogens Jensen, Türkiye’deki LGBTİ’ler için Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’ne soru önergesi verdi.

Vekil Jensen, Ankara Valiliği’nin “toplumsal hassasiyet ve duyarlılıklar”, “kamu güvenliği”, “genel sağlık ve ahlakın korunması” ve “başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması” gerekçeleriyle şehirdeki LGBTİ etkinliklerinin yasaklamasını Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’ne taşıdı.

“Türkiye ifade ve temsil özgürlüğünü sağlamak için ne yapacak?”

Hazırladığı soru önergesinde Vekil Jensen, Türkiye hükümetinin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi şartlarını sağlamak ve demokratik birer hak olan ifade ve temsil özgürlüğünü sağlamak için ne yapacağına dair bilgi almalarını talep ediyor.

Önergede şu ifadeler yer alıyor:

“18 Kasım 2017’de Ankara Valiliği ildeki tüm LGBTİ etkinliklerini süresiz olarak yasakladı. Ankara yasağını, İzmir, Bursa, Kocaeli, Mardin ve İstanbul’daki etkinliklerin iptali izledi. Yasaklı etkinlikler arasında. LGBTİ gruplar tarafından düzenlenen film gösterimleri, sergiler, forumlar, paneller ve toplantılar var.

Bu bilgilere dayanarak Bakanlar Kurulumuza hitaben, Türkiye hükümetinden Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi şartlarını sağlamak ve demokratik birer hak olan ifade ve temsil özgürlüğünü sağlamak için hükümetin ne yapacağına dair bilgi almalarını talep ediyorum.”

 

 

(KAOS GL)

More in LGBTİ+

You may also like

Comments

Comments are closed.