LGBTİ+Manşet

LGBTİ aktivisti gazeteci-yazar Kürşad Kahramanoğlu hayatını kaybetti

0

Gazeteci-yazar, LGBTİ ve insan hakları aktivisti Kürşad Kahramanoğlu dün (12 Ocak) akşam saatlerinde yaşama veda etti. Kahramanoğlu ILGA (Uluslararası Lezbiyen ve Gey Birliği) Başkanlık görevini de yürütmekte idi.

Kürşad Kahramanoğlu, ODTÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden sonra felsefe öğrenimi için 1977’de İngiltere’ye gitti. 30 sene boyunca İngiltere’de yaşayan yazar, üniversitede eğitim görevlisi ve profesyonel sendikacılık yaptı.

Üniversitede etik okutan Kahramanoğlu, İngiltere’nin en büyük sendikasına insan hakları ve dış ilişkiler konularında danışmanlık yaptı. Dış ilişkiler konularında Orta Doğu, Arap/İsrail ilişkileri, Güney Afrika ve Latin Amerika ve Kıbrıs uzamanlık alanlarıydı. 1999 senesinde Uluslararası Lezbiyen ve Gey Birliği’nun (ILGA) genel sekreteri seçildi. Bu göreve 4 sefer daha seçilerek 7 sene yürüten Kürşad Kahramanoğlu, bu kuruluşun tarihinde en uzun genel sekreterlik yapmış aktivisttir.

2007 yılında Türkiye’ye dönen Kahramanoğlu, Bilgi Üniversitesi, Hukuk Fakültesi İnsan Hakları Hukuku Yüksek Lisans Programı’nda öğretim görevliliği yaptı.

Kürşad Kahramanoğlu, Ekim 201o’da Beyoğlu Yeşil Ev’de o dönemki Yeşiller Partisi’nin LGBT Çalışma Grubu tarafından düzenlenen söyleşiyiye de katılarak, “LGBT hakları, yeni anayasa ve siyaset”  kapsamında bir konuşma gerçekleştirmişti. Kahramanoğlu’nun Yeşil Ev ziyareti Murat Köylü imzası ile yayınlanan “Kürşad Kahramanoğlu ve Yeşiller anayasayı tartıştı” başlıklı haber vesilesi ile Yeşil Gazete’de de yer almıştı.

 

(Birgün, Yeşil Gazete)

More in LGBTİ+

You may also like

Comments

Comments are closed.