ManşetEkolojiTürkiye

Kyme Antik Kenti’ni imara açan karar iptal edildi, karar Meclis’e taşındı

0

M.Ö. 11’inci yüzyılın ortalarında kurulan ve 12 Ailois kentinin en büyüğü olan Kyme Antik Kenti’in bulunduğu alanla ilgili inceleme yapan Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu, İzmir Aliağa Nemrut Körfezi’nde bulunan Ege Gübre A.Ş.’ye ait iskele ve liman yatırım alanıyla geri kullanım sahasının konuşlandığı parsellerin bir kısmının tarihi alan üzerinde yapıldığını tespit eti.

Kurul, Kyme Antik Kenti’nin sit sınırlarında yer alan ve Ege Gübre şirketine ait olan tesisler için İzmir 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nca verilen kararları iptal etti.

Kararda, geçmiş dönemlerde dökülen beton başta olmak üzere birçok düzenlemenin, yeterli sondaj ve tarihi kazı çalışması gerçekleştirilmeden tamamlandığını belirtildi.

‘SİT sınırları içinde yapılacak projeye onayı kimler vermiştir?’

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili avukat Murat Bakan konuyu Meclis gündemine taşıyarak Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından yanıtlanması istemiyle yazılı soru önergesi verdi. CHP’li Bakan, şu soruların yanıtlanmasını talep ediyor:

“Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlılarını Koruma Yüksek Kurulu tarafından yapılan incelemeler sonucunda ortaya çıkan ve iptal edilen İzmir 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun, Ege Gübre şirketinin Aliağa Nemrut Körfezi’ndeki antik kent üzerine yapmak istediği iskele ve liman projesi için bilimi, tarihi ve kültürü yok sayarak verdiği onay kararı incelenmiş midir?

Kyme Antik Kenti’nin SİT sınırları içinde yapılacak projeye verilen bu onay kimler tarafından verilmiştir?

Verdiği onayla İzmir’in en eski, en önemli antik kentlerinden biri olan Kyme Antik Kenti’nin tahrip edilmesine sebep olan kişiler/sorumlular hakkında hangi idari işlemler başlatılmıştır ve/veya başlatılacaktır?

Bakanlığınız Kyme Antik Kenti’ni tahrip eden Ege Gübre A.Ş. hakkında hangi adımları atacaktır?

Kyme Antik Kenti’nin uğradığı tahribatı gidermek, kazı çalışmalarını desteklemek gibi adımlar atacak mısınız?

Kyme Antik Kenti ile ilgili kısa, orta ve uzun vadeli planlarınız nedir?”

Çevre Bakanlığı onaylamıştı

Aliağa’da Kyme antik kenti sınırları içinde yapılması planlanan Nemrut Körfezi Limanı imar planı Çevre Bakanlığı‘nca onaylandı. Plan 11 Ağustos 2020’ye kadar askıda kalacak.

Kabul edilen plana göre kara tarafından yaklaşık 760 metre uzunluğunda, 25 metre genişliğinde olan mevcut iskelenin yaklaşık 50 metre kuzeyine ve kara tarafından yaklaşık 255 metre batısına 13.760,13 m2 ’lik dolgu yapılacak. Ayrıca mevcut iskelenin güneyinde güneye doğru yaklaşık 276 metre, kara tarafından batıya doğru yaklaşık 320 metre genişletilerek 87.977,12 metrekare de dolgu gerçekleştirilecek. Planlanan dolgu alanının güney ucuna yaklaşık 55 metre genişliğinde, 342 metre uzunluğunda, 18.841,30 metrekarelik bir iskele yapılacak.

Ayrıca iskele ile dolgu alanının birleştiği noktada 30 m. x 40 m. ebatlarında bir Ro-Ro rampası yerleştirilecek. Mevcut olan liman sahasının yine liman alanı olarak toplam 120.578,55 metrekare genişletilmesi ve liman alanında E=0.40 yapılaşma koşulunun getirilmesi de öngörülüyor.Rıhtım ve iskeleler için denizden çakım dubalarıyla kazık çakımı yapılacak. Rıhtım gergilerinin bağlanacağı yapı dolgu üzerinden fore kazıkla gerçekleştirilecek. Güney dolgu alanının güneybatı köşesinden deniz yönüne doğru yapılacak yaklaşık 1.88 hektar iskele ve rıhtım ayakları çelik boru kazıklardan oluşturulacak ve üzerine kaplama betonu dökülecek.

Termik santral için statüsü değiştirilmişti

1. dereceden SİT alanı olan Kyme Antik Kenti’nin statüsü üzerine liman ve dört termik santral yapmak için değiştirildi.

Halk arasında ‘Küme’, antik ismiyle ‘Kyme’ antik kenti üzerinde yapılacak olan liman ve dört termik santral çevrecileri ayağa kaldırdı.

Kyme antik kentinin 1. derece arkeolojik sit olan alanları bu statüden düşürüldü. Antik kent, Nemrut Limanı’nı gören tepeden, limana kadar olan kısma kadar sıkıştırıldı.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.