Hayvan HaklarıManşet

Kuzey kutbuna özgü Grönland köpekbalığı Karayipler’de

0

Kuzey Kutbu‘na özgü bir tür olan ve soğuk sularda yaşayan Grönland köpekbalığı ilk kez Karayipler‘deki Belize set resifi yakınında tespit edildi.  Bilim insanları, Kuzey Kutbu’na özgü tür olan hayvanın yaşadığı soğuk denizlerin binlerce mil güneyinde ne yaptığını anlamaya çalışıyor.

Aslında Kuzey Kutbu’ndan uzak olmasına rağmen, Karayiplerin derin denizi de çok soğuk ve görünüşe göre bu hayvanlar için fazlasıyla uygun. Uzmanlar,  Grönland köpekbalıkları da dahil olmak üzere “sleeper shark” denilen türün  dünyanın dört bir yanındaki derin denizlerde yaşayabileceğini söylüyor. Ancak bunun gibi manzaralar sık görülmüyor.

Florida Uluslararası Üniversitesi ve Belize Balıkçılık Bölümü‘nden araştırmacıların, dünyanın en uzun ikinci set resifi olan Belize’nin yakınlarında araştırma mekanizmalarına takılan Grönland köpek bağlığının resif yakınlarında yüzdüğü belirtildi. Bu tür bir hayvan, Batı Karayip sularında ilk kez görülüyor.

Araştırmanın bulguları, Marine Biology dergisinin temmuz sayısında duyuruldu .

Dünyanın bütün denizlerini dolaşıyor olabilirler

Araştırmayı yürüten ekipten Devanshi Kasana, söz konusu keşfin, bu tür köpekbalıklarının potansiyel olarak dünya okyanuslarını kutuptan Ekvator‘a kadar dolaştığına işaret edebileceğini belirten Kasana, ancak bu köpekbalıklarının tropikal suların çok derinlerinde kaldıklarının tahmin edildiğini söyledi.

Grönland köpekbalıkları, Arktik Okyanusu‘ndaki en büyük balık ve yıl boyunca orada bulunan tek köpek balığı.  Nüfus seviyeleri iyi bilinmiyor, ancak düşüşte oldukları düşünülüyor ve Uluslararası Doğa Koruma Birliği tarafından “savunmasız” olarak kabul ediliyorlar . Bazen sığ sularda görülseler de,  2.400 metre derinliğindeki sularda;  eksi 2 ila 7  derece arasındaki sıcaklıklarda sorun olmadan yaşayabiliyorlar.

Yedi-sekiz metre uzunluğa ve 1.5 ton ağırlığa ulaşabilen hayvanlar, fok, balık ve kalamar avladıkları bilinmesine rağmen, deniz tabanındaki büyük memelilerin kalıntılarıyla beslendikleri de çok yaygın görülüyor. 400 yıldan fazla yaşayabilen Grönland köpekbalıklarının ait olduğu köpekbalıkları grubu olan “sleeper köpekbalıkları”, soğuk su ortamlarına uyarlanmış yapılarıyla, enerjilerini korumak için yavaş hareket ediyorlar ve dokuları, buz kristallerinin oluşmasını engelleyen antifrize benzer yüksek düzeyde kimyasal bileşikler içeriyor.

En büyük riskler iklim değişikliği ve balıkçılık

Bu yüzden Belize’de rastlamak beklenmedik bir şey olsa da, Ekvator yakınlarında akraba gruptan birkaçı daha önce tespit edilmişti.

Karşılaştıkları en büyük tehditler ise yaşam alanlarının değişmesine neden olan iklim değişikliği, şiddetli hava koşulları ve balıkçılık.

Belize hükümeti kısa süre önce (Glover’s Resifi ve çevresindeki derin sular dahil) üç atolü köpekbalıkları için koruma alanı olarak ilan etmişti.

 

You may also like

Comments

Comments are closed.