ManşetEkolojiEnerji

Kuş Cenneti’ne RES yapımı yolda

0

Kocaeli‘nin Karamürsel ve Gölcük ilçeleri ile Bursa’ya bağlı İznik ilçesi sınırları içerisinde yapılması planlanan rüzgar enerjisi santrali (RES) için “ÇED Gerekli Değildir” kararı verildi.

Birgün’den Gökay Başcan’ın haberine göre başvurusunu 5 Mayıs’ta yapan Ruzen Elektrik Üretim ve Ticaret Ltd. şirketi, on beş gün gibi kısa bir süre içinde projeye başlaması için gerekli kararı almış oldu.

27 hektarlık alanda 100 kuş türü

Çoğu orman arazisi olmak üzere bin 27 hektarlık üzerine kurulması planlanan santral, her biri 2 buçuk megavat gücünde 12 adet türbinden oluşuyor. Ekonomik ömrünün 49 yıl olarak hesaplanan projenin bedeli 75 milyon lira olarak açıklandı.

Hazırlanan ÇED dosyasında santralın yapılacağı alanın kuş göç yolları dikkate alınarak projelendirildiği belirtilse de yine dosyada bölgede 14 takımdan 34 familya ait 100 kuş türü olduğu belirtildi.Proje sahası ve çevresinde tespit edilen bu kuş türlerinden 47’si yerli, 14’ü yaz ziyaretçisi, 10’u kış ziyaretçisi, ve 29’u da transit göçer.

Nesli tükenme tehlikesindeki Kızılardıç kuşu

Nesli tehlikedeki kuşlar da var

Ayrıca yine dosyada belirtildiği üzere bölgede; vahşi yaşamda soyu tükenme tehlikesi yaşayan Büyük Orman Kartalı ve Üveyik adlı iki kuş türü, şu anda tehlikede olmayan fakat yakın gelecekte soyu tükenmekte olan kuş türleri kategorisine girmeye aday olan Ala Doğan, Kızılardıç kuşları bulunmakta.

Proje kapsamında kurulması planlanan türbinlere en yakın yerleşim yeri kuş uçuşu bin 81 metre alan Karamürsel ilçesine bağlı bir Senaiye Mahallesi. Yine bölgede 939 metre uzaklıkta Karanfil RES, 4 bin 592 uzaklıkta Yuvacık RES ve 7 bin 248 metre uzaklıkta projelendirilen 3 ayrı RES projesinin daha yapımı planlanıyor.

 

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.