DoğaManşet

Küre Dağları Milli Parkı, Türkiye’nin ilk “PAN Parkı” oldu

0

Küresel Çevre Fonu desteğiyle “Orman Koruma Alanları Yönetiminin Güçlendirilmesi Projesi” kapsamında gerçekleştirilen çalışmalar ile Küre Dağları Milli Parkı, Avrupa’da seçkin korunan alanları simgeleyen “PAN Parks” sertifikasını almaya hak kazandı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Pan Parks (Korunan Alanlar Ağı Parkları) Vakfı Yönetim Kurulu, 23 Nisan’da yapılan toplantının ardından Küre Dağları Milli Parkı’nın PAN Parks ağına katılımı onaylandı. Bu karar ile Küre Dağları Milli Parkı, Türkiye’deki ilk, Avrupa’da ise PAN Parks sertifikalı 13. korunan alan oldu.

Avrupa’ya özgü, bağımsız bir korunan alan sertifikalandırma sistemi PAN Parks Projesi ile korunan bir alanda sürdürülebilir turizmin geliştirilmesi yoluyla tabiatın daha iyi korunması amaçlanıyor. PAN Parks logosu, Avrupa’da milli parklar için hem doğal değerler hem de sürdürülebilir turizm açısından bir seçkinliğin işareti olarak kabul ediliyor.

Bir korunan alanın PAN Parks sertifikası alabilmesi için korunan alan içinde en az 10 bin hektar yabanıl alanın varlığı, korunan alanın yönetim planının olması, korunan alanın ziyaretçi yönetim planının, PAN Parks bölgesi için sürdürülebilir turizm gelişme stratejisinin bulunması ve bölgede belirli kriterler çerçevesinde çalışan yerel işletmeler ve korunan alan yönetimi arasında yerel iş ortaklıklarının kurulması şartları aranıyor.

Küre Dağları Milli Parkı’nın sertifikayı alması sayesinde sahip olduğu doğal ve kültürel değerlerin öneminin daha iyi algılanması ve küresel düzeyde korunması, korunan alan çevresinde yaşayan yöre halkının sürdürülebilir turizm faaliyetleri ile alternatif gelir kaynağı oluşturmasına uluslararası düzeyde katkı sağlanması, Türkiye’nin doğa koruma alanında uluslararası prestijinin artması bekleniyor.

More in Doğa

You may also like

Comments

Comments are closed.