İklim KriziManşet

Kuraklık arıcıları da vurdu

0

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Toros Dağları‘nın Ulukışla ilçesi sınırlarında 1600 rakımlı yükseklikte arıcılık yapan vatandaşları ziyaret ederek sorun ve taleplerini dinledi.

Bu yıl bal üretimindeki verim kaybının yüzde 70’lere ulaşabileceğini belirten Gürer, köylerde önemli bir gelir kaynağı olan arıcılığın bu yılki kuraklığın neden olduğunu ve olumsuz olarak risk altına girdiğini belirtti.

‘Arı sayısı beş bine düştü’

Her yıl mart ayında arıların gelişmeye başladığını ancak bu yıl kuraklık nedeniyle gelişim sürecinin iki ay gecikerek mayıs ayına kadar sarktığını ifade eden arıcılar Mustafa Köker ve Bilal Şen, “Bu yıl kış mevsiminde tam kış olmadı, bahar yağmurları da yağmayınca gecikme oldu. Polen miktarındaki düşüklük ise arının gelişmesini de engelledi. Kolonilerde asker diye tabir edilen ve bal çeken arıların sayısının 15 bin civarında olması gerekirken bu yıl ne yazık ki bu rakam 5 bine kadar düştü. Bu nedenle arıcılık risk altına girdi. Böyle giderse arıcılık bu bölgede bitebilir. Bu arılar yeterince gelişmediği için de gelecek bahara kalmaz, çünkü kolonideki asker arı sayısı çok az. Bugünden önlem almak gerekir” dediler.

Fotoğraf: Ömer Fethi Gürer

Yüzlerce arıcı mağdur

Bölgedeki kiraz veriminin düşük olmasının da arıcılıkta yaşanan sorunlarla dolaylı bağlantılı olduğuna işaret eden bal üreticileri Mustafa Köker ve Bilal Şen, “Mevsimsel değişiklikler nedeni ile arılar gelişemedi. Arı olmadığı için çiçek zamanında tozlaşma da yeterinde olmadı. Tozlaşmayı sağlayan birinci rüzgar, ikinci arı, arı olmazsa tarımda zora girer. Arı olan yerlerde kiraz var, arıların az olduğu bölgelerde ise kiraz verimi düşük” ifadesini kullandı.

Gürer ise bölgede arıcılığın son yıllarda ciddi bir ivme kazandığını ancak kuraklığın etkisiyle yüzlerce arıcının bu yıl mağduriyet yaşadığını belirtti.

‘Arıcılar desteklenmeli’

Kuraklığın yalnızca tarım alanlarını değil, arıların bal üretimini de olumsuz yönde etkilediğinin görüldüğüne dikkat çeken Gürer, “Bal üretimi bu yıl ciddi oranda kuraklıktan etkilendiği görülüyor. Bunun yanında mevcut arı kovanlarının, önümüzdeki bahar döneminde işlevselliğini yitireceğinden endişe ediliyor” dedi.

Bu durumda arıcılara bir tarım yardımı yapılması gerektiğini ifade eden Gürer, Bölgede arıcılık yapanların zayiatlarının karşılanıp onlara desteği arı olarak yapılarak arıcılığın önümüzdeki dönemde de sürdürülmesi sağlanabileceği ifade ediliyor. Tarım Bakanlığı bu yönde çalışmada bulunmalıdır” önerisinde bulundu.

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.