EkolojiManşetYerel

Küçük Göl’ün rengi bilinçsiz sulama nedeniyle pembeye döndü

0

Konya‘nın Kulu ilçesindeki ‘flamingo cenneti’ Düden Gölü‘ne komşu Küçük Göl, iklim değişikliği ve bilinçsiz sulama sonucu kurudu. Tatlı su gölü olan Küçük Göl, suların azalmasına bağlı olarak artemia salina bakterisi nedeniyle pembeye büründü.

Kulu Doğal Hayatı Koruma Derneği Başkanı Murat Uludağ, Küçük Göl’ün, Kulu’nun “kuş cenneti” olarak tabir edildiğini, ancak bu tanımlamanın artık gerçeği yansıtmadığını anlattı:

Burada önceden birçok flamingo olurdu ama şu an hiçbiri yok. Çok üzüntü verici ve kuşlar açısından da kayıp bir durum. Bu bölgede flamingolar dahil 200’ün üzerinde kuş barınıyor. Burası İç Anadolu’nun güzide bir yeri. Bu bölgeye Kızılırmak ve ona bağlı olan barajlardan su takviyesi yapılabilir. Göldeki şu an görsellik çarpıcı ve güzel görünse de biz kendi açımızdan büyük bir acıyla ve üzüntüyle görüyoruz.

‘Çarklardan biri kırıldığında tüm düzen bozulur’

Uludağ bölgede var olan suyun da kontrollü kullanılmadığını, bilinçsiz su kullanımına bağlı olarak kuraklığın oluştuğunu ifade etti:

Maalesef zemin suları çiftçilikle kullanıldıkça çekiliyor. Kulu ilçemizin içinden geçen dereyi bile buradaki çiftçilerimiz maalesef bilinçsizce kullanıyor. Böylelikle o suyun da göle gelmesi engellenmiş oluyor. Biz çiftçilerimizin de bu konuya gerekli hassasiyeti göstermesini istiyoruz. Her şey arpa, buğday ve pancar üretmek değil.

(…) Doğal hayattaki çarklardan biri kırıldığı zaman maalesef düzen bozulmakta. Bu bölgede kuşları önemsememek, bölgenin tarımına da zararı olacaktır. O kuşların beslendiği böcekler çoğalacak ve doğal hayattaki denge bozulacak. Bu konuda yardım bekliyoruz.

More in Ekoloji

You may also like

Comments

Comments are closed.