Koronavirüs SalgınıGündemManşetSağlık

Korona krizi: Türkiye’de vakalar 670’e, ölüm sayısı dokuza yükseldi

0
Fotoğraf: AA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip koronavirüs (Covid-19) sebebiyle son 24 saatte ölü sayısının dokuza, vaka sayısının ise 670’e yükseldiğini açıkladı. Bir önceki gün bildirilen vaka sayısı 359 olarak bildirilmişti.

Gerçekleşen ölümlerin hepsinin yaşının yüksek olduğunu belirten Bakan Koca “Yaşlı ve direnci zayıf 5 hastamızı kaybettik. Bugüne dek toplam 9 can kaybımız var. Tamamı yaşlılarımızdan. Yaşlılarımızı koruyalım. Mücadelemizde bir an bile esneklik göstermeyelim” dedi.

Tüm özel ve vakıf hastaneleri ‘pandemi hastanesi’ olacak

Bu kararla enfekte kişiler, devlet hastanelerinin yanı sıra vakıf üniversitesi hastaneleri ve özel hastanelerde de tedavi görebilecek. Hastaneler Covid-19 tanısı kesinleşinceye kadar hasta kabul ve tedavi süreçlerini yürütecek.

Hasta kabulü zorunlu

12 maddelik genelgede “Sağlık kurumlarına müracaat eden hastaların, Kovid-19 tanısı kesinleşinceye kadar Sağlık Bakanlığı hastaneleri, devlet ve vakıf üniversitesi hastaneleri ile tüm özel sağlık kuruluşlarınca kabul ve tedavi süreçlerinin yapılması zorunludur” denildi. ‘Pandemi hastanelerinde, Covid-19 tanısı almış hastalar dışındaki hastaların hangi servis ve bakımlarda izleneceği hastane yönetimi tarafından belirlenecek.

Genelgeye göre, pandemi hastanelerinin yetersiz kaldığı yerlerde ise 2. Basamak erişkin yoğun bakım ünitesi bulunan hastanelerin de pandemi hastanesi olarak hizmet verecek şekilde organize edilmesi gerekiyor.

Genelgenin 4. Maddesinde ise şu ifadeler kullanıldı:

Pandemi hastanelerinde, pandemi hastalarına ayrılmış bir klinik ve bir yoğun bakım ünitesi belirlenmeli ve bu vakalar için rezerve edilmelidir. Vaka sayısının artması durumunda diğer yoğun bakım ünitesi ve servislerin hangi sıra ile ayrılacağı belirlenmelidir. Tedavisi başlamış ve devam etmesi gereken hastaların bulunduğu; onkoloji-hematoloji ve radyasyon onkolojisi klinikleri, organ nakil klinikleri ve kemik iliği nakil merkezlerindeki yataklar mümkün olduğu kadar normal olarak kullanılmaya devam edilecektir”

 

You may also like

Comments

Comments are closed.