ManşetDoğa

Köpekbalıkları hakkında bilmediğiniz 10 çarpıcı gerçek

0

Bugün 14 Temmuz Dünya Köpek Balığı Farkındalık Günü. Dinazorlardan da önce dünyada var olan ender canlılardan olan köpekbalıklarının bugün dünyada yüzlerce çeşidi yaşıyor. Hollywood filmlerinde haksız yere, ‘canavar’ olarak gösterilen bu muhteşem canlılara dair pek bilinmeyen 10 çarpıcı bilgi şöyle:

Memeliler gibi doğuranlar da var

1- Köpek balıklarının bir kısmı yumurtlarken bir kısmı da memeliler gibi doğuruyor. Köpek balıklarının hamileliği filler ve balinalarınkinden daha da uzun sürerek birkaç aydan birkaç yıla kadar uzayabiliyor.

2- Köpek balıklarının ölçüleri ve uzunlukları fener köpek balıkları gibi insan eli boyutunda da olabiliyor, balina köpek balığındaki gibi bir otobüs boyutuna kadar da ulaşabiliyor.

500 yıla yakın yaşayabiliyor

3- Soğuk kutup sularında yaşayan Grönland köpek balıkları, bugüne kadar gezegenin bilinen en eski omurgalı hayvanı. Tahminen 500 yıla kadar yaşadıkları için Leonardo Da Vinci’nin Mona Lisa portresini yaptığı zamanda doğanlar bugün hala hayatta olabilir. 

4- En atletik köpek balığı olan camgöz köpek balıkları, saatte 70 kilometre hızla yüzebiliyor ve suda 9 metreye kadar sıçrayabiliyor. 

Mükemmel kamuflajıyla halı köpek balığı

5- Aynı zamanda en geniş ağıza sahip dünyanın en büyük köpek balıkları, tıpkı en büyük balinalar gibi sadece çok küçük okyanus planktonlarını yiyor. 

6- Halı köpek balıkları okyanus tabanında yaşıyor ve mükemmel bir kamuflaj için ayrıntılı desenlere sahip. Bazı türleri ise vücudundaki tüylü püskülle bunu bir üst noktaya taşır. 

360 derecelik görüş alanı

7- Apolet köpek balıkları, kuyruklarını ve yüzgeçlerini kullanıp nefeslerini tutarak kayalarda ve karada dolaşma yeteneğine sahipler. Bu sayede denizin alçaldığı zamanlarda kaya havuzlarında deniz yiyeceği bulabiliyorlar. 

8- Çekiç kafalı köpek balıklarının uzun kafaları onlara sadece elektromanyetiği hissetmek için süper bir algı vermiyor, aynı zamanda 360 derecelik bir görüş alanı sağlıyor. 

9- Köpek balıkları ters çevrildiğinde “tonik hareketsizlik” denen doğal bir askıya alınma haline geçiyorlar. 

10- Derin deniz karanlık olduğundan küçük fener köpek balıkları karanlıkta parlamak için kendi yöntemlerini kullanıyorlar. Bunu yiyecek bulmak mı, birbirlerini bulmak mı, yoksa yenmekten korunmak için mi geliştirdikleri henüz bilinmiyor. 

Greenpeace’ten okyanusları korumak için kampanya

Greenpeace köpek balıklarına özel yaptığı açıklamada köpek balıklarınının yaşadığı okyanusların iklim değişikliği, aşırı avlanma, derin deniz madenciliği, petrol çalışmaları ve plastik kirliliği nedeniyle tarihte hiç olmadığı kadar büyük bir tehlike altında olduğunu söylüyor. 

Açıklamada, okyanusların çok büyük bir bölümünün koruma altında olmadığını ve bilim insanlarının 2030 yılına kadar okyanusların en az üçte birinin koruma altına alınması gerektiğini söylediği belirtiliyor.

Bunu sağlamak için önümüzde büyük bir fırsat var: Birleşmiş Milletler Küresel Okyanus Anlaşması. Greenpeace, Birleşmiş Milletler’de güçlü bir Küresel Okyanus Anlaşması oluşturulması için “Okyanusları Koru” kampanyası yürütüyor.

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.