Hayvan HaklarıManşet

Köpek beslerken darp edilen öğrenciler: Kazanana kadar durmayacağız

0

Kayseri’nin Kocasinan ilçesinde, sokak hayvanlarını beslemek isteyen hayvanseverlere yoldan geçen ve DHA’nın aktardığına göre baba oğul olan iki şahıs saldırdı.

Sokakta yaşayan hayvanların, mahallelerinde beslenmesini istemeyen iki şahıs tarafından saldırıya uğrayan öğrenciler o anları cep telefonu kamerasıyla kaydetti.

DHA’nın aktardığına göre; olay, 23 Eylül’de öğle saatlerinde, Kocasinan ilçesi Molu Mahallesi yakınlarında meydana geldi. Bir grup hayvansever, yol kenarındaki köpekleri beslerken yanlarına, otomobille, M.K. ve oğlu İ.K. geldi. Hayvanların mahallelerinde beslenmesini istemeyen baba- oğul ile hayvanseverler arasında çıkan tartışma, kavgaya dönüştü.

Görüntülerde M.K.’nın araçtan indikten sonra hayvanseverlere, “Burası köy yolu. Burası besleme yeri mi?” dediği duyuldu. Hayvanseverler ise bu sözlere, “O zaman söyleyin belediye köpekleri buraya atmasın. Biz de beslemeyelim” yanıtını verdi.

Tartışma sonrası, M.K.’nın telefonla kayıt alan kadına yumruk atıp, telefonunu düşürdüğü görüldü. Sonra da kadınların kendisine yumruk atan M.K.’ya biber gazı ve tekmeyle karşılık verdiği kamera kayıtlarına yansıdı. M.K.’nın kadınlara yumruk attığı görüldü.

‘Hayvanlar biz yemek vermediğimiz sürece beslenemiyorlar’

Hayvanseverler, bugün aynı bölgedeki sokak köpeklerini besledi. Yaşadıkları olayı anlatan Zeynep Polat, “Yaklaşık 5- 6 yıldır köpekleri besliyoruz. Önceki zamanlarda evimizin çevresinde besleme yapıyorduk. Evimizin çevresindeki köpekler toplanmaya başlayınca bu tarz arazileri öğrendik. Bu araziler, otoyol kenarları ve dağlık araziler gibi yerleri keşfettik. Daha sonrasında gönüllü olarak buralara gelmeye başladık. Ortalama 10 kişilik bir ekipten oluşuyoruz. Kendi aramızda destek topluyoruz. Bu işi gönüllü olarak yapıyoruz” diye konuştu. Polat, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dün Molu Mahallesi’nin girişinde köpekleri beslemeye başladığımız anda, yanımızda bir araç durdu. Araçtakiler bize buradan gitmemizi söylediler. Biz de gitmeyeceğimizi ifade ettik. Aracın yan koltuğunda oturan kişi arabadan inerek bize, ‘buradan gidin‘ naraları atmaya başladı. Daha sonra babası araçtan inerek bize el kol hareketleri yapmaya başladı. Buradan hemen gitmemiz gerektiğini söyledi. Biz de hayvansever olarak burayı terk etmeyeceğimizi söyledik. Buradaki hayvanlar biz yemek vermediğimiz sürece beslenemiyorlar. Aç ve susuz kalıyorlar.”

‘Kazanana kadar durmayacağız’

Bu duruma insan olarak vicdanlarının el vermediğini ifade eden Polar, “Bunu beyefendiye gayet güzel bir üslupla anlattık. Buna rağmen bize sert çıkıştı. Aycan isimli arkadaşımızı itti. Aycan’ı itince araya girdik. Biz araya girince birkaç arkadaşımıza daha vurdu. Bize tekme ve tokat attı. Biz sakin bir üslupla karşılamaya çalıştıkça üzerimize geldi. Bunun sonucunda darp ve tacize uğradık. Bunların hepsi ifadelerimizde mevcut. Darp raporumuz var. Bu işin peşini bırakmayacağız. Şikayetçi ve davacı olduk. Kazanana kadar durmayacağız” dedi.

‘Köpekleri beslemememiz gerektiğini söylediler’

Köpek beslediği esnada baba ve oğlu tarafından saldırıya uğradıklarını belirten Aycan Köle ise “Bize bağırmaya başladılar. Ne olduğunu anlamadık. Bizim yanlış yaptığımızı söylediler. Bu köpekleri beslemememiz gerektiğini söylediler. Burasının kendi arazileri olduğunu ve devlete ait olmadığını söylediler. Biz de burasının devletin yolu olduğunu söyledik. Bu sefer arabadan çıkıp bizi darbetmeye başladılar. Telefonla çekmeye başladık. Biz çekmeye başlayınca da telefona yumruk attılar. O sırada jandarma geldi. Hepimizin darp raporu var. Bunun dışında Molu halkıyla hiçbir problemimiz yok. Ancak o iki şahıs tarafından darbedildik” ifadelerini kullandı.

You may also like

Comments

Comments are closed.