Hayvan HaklarıManşet

Konya’da onlarca köpek diri diri gömülürken görüntülendi

0

Konya’nın Sarayönü ilçesinde cep telefonu kamerasına yansıyan görüntülerde onlarca köpeğin Sarayönü İlçe Belediyesi personeli olduğu iddia edilen kişilerce açılan bir çukura canlı canlı gömdüğü görüntülendi.

25 Ekim tarihine ait görüntülerde uyuşturucu iğneyle bayıltılan onlarca köpek, belediyeye ait şantiyede açılan çukura atılarak iş makinası yardımıyla üzerleri örtüldü.

Çukura atılan köpeklerden birisinin de uyuşturucunu etkisinden kurtularak, çukurdan çıkıp hızla uzaklaştığı da kameralara yansıdı. Olayla ilgili Sarayönü Kaymakamlığı adli ve idari soruşturma başlattı.

‘Dün de vurup getirdiler’

O anları cep telefonu ile kaydeden kişi ise, “Sarayönü Belediyesi köpekleri vurup, kuyu kazarak atıyor. Dün de vurup getirdiler” ifadelerini kullandı. Görüntülerin sosyal medyada paylaşılmasının ardından hayvan severlerle ve Konya Barosu Hayvan Hakları Komisyonu harekete geçti.

Komisyon tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Sarayönü Belediyesi’nde gerçekleşen insanlık dışı ve kabul edilemez durum için Konya Barosu Hayvan Hakları Komisyonu olarak izlenmesi gereken kanuni prosedürleri izleyerek hukuki süreci başlatmış bulunmaktayız. Komisyon olarak olayın ve sonuçlarının takipçisi olacağımızı bildiririz” denildi.

‘Yargıda hesap vermeliler’

Konya Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Ümit Sürmeli ise şu ifadeleri kullandı:

“23 Ekim- 25 Ekim 2021 tarihleri arasında yaşanan bu olayın görüntüleri elimize geçince hareket geçtik. Üç gün boyunca belediyeye ait şantiyede birçok can gömülmüş bu şekilde. Görüntüde görüldüğü gibi bu canlardan biri uyanıyor kendine gelip kaçıyor diri diri gömülmekten kurtuluyor. Belediye Başkanı ve tüm belediye yetkilileri Katliamın azmettiricisi olarak yargıda hesap vermeli. Konya Hayvan Hakları Komisyonu Avukatları ile birlikte biz hayvanseverler birlikte ilgileniyoruz ama Tarım İlçe Müdürlüğü görevini ihmal ediyor. Bu katliamın bir ucu da kendilerine dokunduğu için çok yavaş hareket ediyorlar.”

You may also like

Comments

Comments are closed.