EkolojiManşetYerel

Konya’da baraj gölüne kanalizasyon suyu akıtılıyor

0

Konya‘nın Halkapınar ilçesinde kanalizasyon suları 400 hektarlık alanın sulanmasını sağlayan İvriz Baraj Göleti‘ne akıyor. İki yıldır yetkili kurumlara başvurularda bulunduklarını söyleyen yöre sakinleri olumlu bir dönüş alamadıklarını aktardı.

Yağmur ve kar suları dışında İvriz ve Deli Mahmut çaylarından akan sular ile 80 milyon metreküp su toplama hacmine sahip İvriz Baraj Göleti’nde, nisan ve ağustos ayları arasında biriken 180 ile 200 milyon metreküp arasındaki su, bölgedeki 400 bin dekarlık alanın sulanmasını sağlıyor.

Bu yıl bölgedeki kuraklık nedeniyle ise 46 milyon metreküp su birikti ve bunun da büyük bölümü şu ana kadar tarımsal sulamada kullanıldı.

Kanalizasyonu belediye akıtıyor

Kuraklık tehlikesi olan gölette bir başka sorun daha yaşanıyor. Konya Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Konya Su ve Kanalizasyon İdaresi’ne (KOSKİ) ait kanalizasyon şebekesindeki su, baraj göletine akıyor.

Çok sayıda kuş ve balık türünün yaşadığı göletteki bu durumu iki yıl önce CİMER, KOSKİ ve DSİ‘ye bildirdiklerini belirten Halkapınar Amatör Olta Balıkçılığı ve Su Hayatı Koruma Derneği Başkanı Mustafa Erdaş, bu süre içinde herhangi bir iyileştirmede bulunulmadığını söyledi.

KOSKİ yetkilileri de Halkapınar’daki kanalizasyonun 1995-2001 yıllarında yapıldığını, 2014’teki ‘Büyükşehir Yasası’ ile birlikte sorumlulukları alanına dahil edildiğini, bu bölgede Ereğli’ye arıtma tesisi yapılması için projenin hazırlandığını, Halkapınar’daki atık suların da bu tesise getirilmesi için terfi yapılacak alanın yer tahsisi için de DSİ’den onay beklendiğini kaydetti.

 

More in Ekoloji

You may also like

Comments

Comments are closed.