ManşetTürkiye

Konya’da 5,1 büyüklüğünde deprem meydana geldi

0

Dün saat 20.43 civarlarında Konya‘nın Meram ilçesinde 5,1 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Konya’daki depremden bir kişinin etkilendiğini duyururken, sarsıntı esnasında iki kişinin merdivenden düşerek yaralandığı da bildirildi. Üç metruk binada da hasar meydana geldi.

Artçı depremler meydana geldi

Afet ve Acil Durum Başkanlığı (AFAD) tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada, Saat 21.45 itibariyle bölgede en büyüğü 2,8 olmak üzere toplam dokuz artçı depremin meydana geldiği belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

8 Kasım 2021 Pazartesi günü, saat 20.43’te Konya ili Meram ilçesinde 5.1 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir. Saat 21.45 itibarıyla bölgede en büyüğü 2.8 olmak üzere 9 artçı deprem meydana gelmiştir.

Kızılören, Küçükmuhsine ve Sefaköy’de birer metruk binanın yıkıldığı, Tepekent’te bazı evlerde çatlaklar olduğu yönünde ihbar alınmış olup ekipler tarama çalışmalarına devam etmektedir. Karaman il genelinde tarama yapılmış olup herhangi bir olumsuz ihbar olmadığı bildirilmiştir.

Tedbir amaçlı olarak Konya il AFAD ekiplerinin yanı sıra Ankara, Kayseri, Karaman, Aksaray ve Adana il AFAD ekipleri bölgeye sevk edilmiş, Afyon AFAD teyakkuza geçirilmiştir.

Elektrik ve telefon hatlarına ilişkin herhangi bir sorun olmadığı bilgisi alınmıştır. Çevre ve Şehircilik ekipleri hasar tespit çalışmalarına başlamıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

‘Depremin sonuçlarının bu kadarla sınırlı kalacağını umuyoruz’

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda depremin sonuçlarının bu kadarla sınırlı kalacağını umduklarını kaydetti:

Saat 20.43’te Konya Meram’da 5,1 şiddetinde bir deprem meydana geldi. Depremden bir kişi etkilendi. Metruk 2 bina yıkıldı, 1’i hasar gördü. Bölgede görev başındayız. Depremin sonuçlarının bu kadarla sınırlı kalacağını umuyor, Konya’mıza geçmiş olsun diyorum. Bizi yanınızda bilin.”

Konya Valisi Vahdettin Özkan da depremin ardından herhangi bir olumsuzluğun tespit edilmediği, bölgede ekiplerin arama tarama faaliyetlerini sürdürdüğünü söyledi.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.