TürkiyeKoronavirüs SalgınıManşet

Konya, Dersim, Balıkesir ve İzmir’de 65 yaş üstüne yasak

0
Fotoğraf: AA

Yeni tip koronavirüs vakalarındaki artış nedeniyle 65 yaş üstündeki yurttaşlara yönelik tedbir getirilen şehirler arasına Konya, Dersim, Balıkesir ve İzmir de katıldı.

Böylece 65 yaş üstüne yönelik kısıtlamaların olduğu il sayısı 26’ya yükselmiş oldu. Bu yaş grubunu özgü belirli kısıtlamaların uygulandığı iller ise şu şekilde:

Malatya, Düzce, Urfa, Maraş, Yalova, Van, Kayseri, Bartın, Sivas, Manisa, Bursa, Ankara, Kütahya, Kastamonu, Erzincan, Ordu, Eskişehir, Balıkesir, Dersim, Konya, Kırıkkale, Aksaray, Elazığ, Rize, Batman ve İzmir

20.00’den sonra çıkmak yasak

Balıkesir, Konya ve Tunceli valiliklerinden yapılan açıklamaya göre, 65 yaş ve üzerindeki kişilerin 10.00-20.00 saatleri dışında sokağa çıkamayacak, bu saatler arasında 1. derece yakınları hariç düğün, kına, nişan, sünnet, cenaze, taziye, mevlit vb. merasimlere katılmalarına izin verilmeyecek.

Valilikler, sosyal hayata yönelik tedbirler de aldı. Buna göre, “Müzik yayını yapan işletmelerin saat 23.00’ten sonra yayın yapmalarının yasaklanmasına, düğün, nişan vb. organizasyonların sık sık denetlenmesine, bu tür organizasyonlara saat 23.00’e kadar müsaade edilmesine” karar verildi.

İzmir’de alışverişler sabah yapılacak

İzmir Valiliği tarafından yapılan açıklamada ise 65 yaş üstünün kendi mahallelerine en yakın semt pazarı, market ve alışveriş merkezlerini kullanmaları ve alışverişlerini kalabalığın yoğunlaşmadığı sabah 10.00-12.00 saatleri arasında yapmaları gerektiği belirtildi. Açıklama devamında şu kısıtlamalar sıralandı:

Düğün törenlerine gelin ve damadın anne, baba, büyükanne ve büyükbaba gibi birinci derece yakını olan 65 yaş ve üzeri kişilerin katılmasına, bunun dışındaki 65 yaş ve üzeri kişilerin katılmamasına, taziye ziyaretlerine vefat edenin anne, baba, büyükanne, büyükbaba gibi birinci derece yakınlarının sosyal mesafe kurallarına dikkat ederek katılmalarına, bunun dışındaki 65 yaş ve üzeri kişilerin katılmamalarına, asker uğurlama törenlerine katılmamalarına, mesai saatleri nedeniyle toplu taşıma araçlarında oluşabilecek yoğunluktan etkilenmemeleri için toplu taşıma araçlarını 10.00-16.00 saatleri arasında kullanmalarına oy birliğiyle karar verildi.

More in Türkiye

You may also like

Comments

Comments are closed.