EkonomiEnerjiManşet

Kömüre yakın tarihlerde iki zam birden geldi

0

Türkçimento Başkanı Fatih Yücelik, kömüre eylül ayında yüzde 15, geçen hafta da yüzde 22 oranında zam geldiğini açıkladı.

Yücelik, “Küresel piyasada zaten çok yüksek olan kömür fiyatları Çin ve Hindistan‘daki talebin artması ile daha da yükselebilir” ifadelerini de kullandı.

‘Endişeyle takip ediyoruz’

Bloomberg HT‘de yer alan habere göre Fatih Yücelik, kömür fiyatlarını endişeyle takip ettiklerini kaydetti:

Küresel piyasada zaten çok yüksek olan kömür fiyatları Çin ve Hindistan’daki talebin artması ile daha da yükselebilir. Bu kısmı sektör olarak endişe ile takip ediyoruz. Hem kömür fiyatları hem de navlunlar sektörümüz için sürdürülemez noktada, bu iki konuda ülkemizin de çeşitli teşviklerle reel sektörü desteklemesi hem enflasyonla mücadele, hem de yurtdışı rekabet gücümüz için çok önemli.”

‘Çin, maliyet seviyesini korumaya çalışıyor’

Çin’in kömüre tavan fiyat uygulaması ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Yücelik, ülkenin maliyet seviyesinin korunması için böyle bir uygulamaya gidildiğini kaydetti:

Çin’in lokal piyasada kömür fiyatları için üst limit koyması kendi enerji sektörünü ve sanayisini korumak için attığı önemli bir adım, sanayisinin ihracat gücünü ve maliyet seviyesini korumak için bu tarz bir uygulamaya gidildi. Bu konuya ek olarak Avustralya’dan uzun süreden sonra kömür alımına izin verildi.”

More in Ekonomi

You may also like

Comments

Comments are closed.