Enerjiİklim KriziManşet

Kömür Masalları yayında: Kömür hakkındaki gerçekler açığa çıkıyor

0

İklim Haber, Türkiye’de kömür hakkında üretilen argümanların temelini mercek altına alan ve bunları tek tek çürüten “Kömür Masalları” isimli bir çalışma gerçekleştirdi.

komurmasallari.com adresi üzerinden erişilebilen çalışmaya göre kömür ne temiz, ne ucuz, ne de gerçekten yerli ve milli.

Verimliliği çok düşük

Kömür endüstrisinin temiz kömürden bahsederken bile “verimlilik” ve “katma değer” gibi ifadeler kullanmasının endüstrinin önceliğinin sosyal ve çevresel sürdürülebilirlik olmadığını gözler önüne serdiğini vurgulayan Kömür Masalları, tipik bir kömür santralının sadece yüzde 34 verimlilikle çalıştığını hatırlatıyor.

Çalışma, aynı zamanda kömürün iklim değişikliğine sebep olan karbon emisyonlarını tutmayı vadeden ve yaklaşık 30 yıldır konuşulan teknolojileri kullanan tek bir santral bile bulunmadığının altını çiziyor.

Öte yandan 520 MW’lık ortalama bir kömürlü termik santralın soğutma sisteminin bir günde 1,1 milyar litre suya ihtiyaç duyduğu ortaya konuluyor.

Ucuz değil

Sürekli kullanılan diğer bir argümanın da “ucuz kömür” savı olduğunu ancak
kömürün külünü, atıklarını, çevre ve insan sağlığını hesaba hiç katmayan bu argümanın, yıllardır sadece kilovat/saat hesabı üzerinden ekonomikliği açıklamaya çalıştığını vurguluyor.

2010-2019 yıllarında güneş santrallarında elektrik üretim maliyetinin yüzde 82, rüzgarın ise yüzde 40 düştüğünü hatırlatan rapor, Türkiye’de yapılan yatırımları karşılaştırarak kömürün aslında ucuz bir kaynak olmadığını gözler önüne seriyor.

Yerli de değil milli de

Kömür Masalları Türkiye’nin her yıl daha fazla kömür ithal ettiğinin altını çiziyor. Neredeyse her yıl yeni bir ithal kömür santralı projesinin hayata geçtiğini belirten çalışma, 2006’da sadece 2 GW olan ithal kömürlü santralların 14 yılda 4,5 kat artarken, aynı süreçte yerli kömür santrallarının ise sadece 8 GW’tan 10 GW’a çıktığını ortaya koyarak Türkiye’de kömürün yerli ve milli bir enerji kaynağı olmaktan nasıl uzaklaştığını vurguluyor.

İstihdam sağlamıyor

Son olarak kömür santrallarının yerel ekonomiyi canlandırdığı ve istihdam yarattığı argümanlarının da gerçeği yansıtmadığını belirten çalışma, santralların ve madenlerin olduğu ilçelere kömürün kalkınma ve ekonomik refah getirmediğini, kamusal raporlara atıfta bulunarak ispat ediyor. Bahsi geçen bölgelerin ne yaşam kalitesi anlamında ne de istihdam konusunda gelişme göstermediği ortaya koyuluyor.

İklim Haber Yayın Yönetmeni Barış Doğru, “Kömürlü termik santralların ekonomik rasyonalitesi aslında tamamen bitti ama kömürü savunanlar, bu sonu geciktirmek için içi boş masallara başvuruyor. Kömür lobisi, yatırımlarını kurtaracak gerçekler kalmadığı için kömürün tanıtımına, imaj çalışmalarına yatırım yapıyor. Kömür Masalları’yla, bu masalların hiçbirinin gerçeği yansıtmadığını göstermeye çalışıyoruz. Kömürle üretilen her kw elektrik, gezegenin ve insanlığın geleceğine vurulmuş bir darbedir. Kömürden çıkışı hızlandırmak için elimizden geleni yapmak zorundayız” ifadelerini kullandı.

More in Enerji

You may also like

Comments

Comments are closed.