COP 24İklim KriziManşet

Köln ve Berlin’de 40 bin iklim aktivisti Federal Hükümet’i protesto etti

0

Polonya’da yapılan Dünya İklim Konferansı öncesi, Köln ve Berlin’de 40 bine yakın gösterici, Federal Hükümet’in iklim politikasını protesto etti.

Dünya İklim Konferansı’nın başlamasına iki gün kala, Almanya’nın Köln ve Berlin kentlerinde binlerce kişi sokağa dökülerek, enerji kaynağı olarak kömürden vazgeçilmesi sürecinin hızlandırılması talebini yineledi ve Berlin hükümetinin iklim politikasını protesto etti. Organizatörlerin verdiği bilgiye göre, Köln’deki protesto yürüyüşüne 22 bin kişi katılırken, Berlin’de Başbakanlık binası önündeki gösteriye 16 bin kişi katıldı.

Greenpeace yöneticisi Martin Kaiser, Almanya’nın iklim koruma konusunda örnek oluşturması gerektiğini vurguladı. Katoviçe’deki Birleşmiş Milletler 24. İklim Konferansı bugün başlayacak. Tüm dünyadan üst düzey politikacıların beklendiği konferansta Almanya’yı Federal Çevre Bakanı Sosyal Demokrat Svenja Schulze, Türkiye’yi de Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum temsil edecek. 197 ülkeden delegeler, 14 Aralık tarihine kadar görüşmeler yaparak, Paris İklim Anlaşması’nın hayata geçirilmesini ele alacak.

(Akşam)

More in COP 24

You may also like

Comments

Comments are closed.