ManşetTürkiye

Kobane davasında dört tahliye daha

0

Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde HDP’nin eski eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ dahil 28’i tutuklu 108 siyasetçinin Kobane eylemleri başta olmak üzere parti politikası sebebiyle yargılandığı davanın üçüncü duruşmasının 10’uncu oturumu bugün görüldü.

Sincan Cezaevi Kampüsü Salonu’nda görülen duruşmaya, tutuklulardan bazıları bulundukları cezaevlerinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Mahkeme, sanıkların ve avukatların beyanlarının ardından ara kararını açıkladı.

Buna göre, eski HDP milletvekilleri İbrahim Binici, Emine Beyza Üstün, HDP eski saymanı Zeki Çelik ve DBP eski eş genel başkanı Emine Ayna’nın adli kontrol şartıyla tahliyelerine, diğer sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verildi.

Mahkeme, eski HDP milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in imza yükümlülüğünün kaldırılmasına, yurt dışı çıkış yasağının ise devamına karar verdi. Önder’in duruşmalardan vareste tutulma talebi de kabul edildi.

Davaya, 20 Eylül ile çarşamba günleri hariç sonraki iki hafta boyunca devam edilecek.

4 kişi daha önce tahliye edilmişti

15 Haziran’da görülen duruşmada da Kars Belediye Eşbaşkanı Ayhan Bilgen ile HDP eski MYK üyeleri Can Memiş, Berfin Özgü Köse ve Cihan Erdal’ı adli kontrol şartıyla tahliye edilmişti.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.