EğitimManşet

Klavye mi kalem mi: Tabletle büyüyen çocukların kalem tutma becerisi köreliyor iddiası

0

İngiltere’de pediatrik terapist olarak çalışan Sally Payne, elektronik cihazlar çağının içine doğan çocukların okula başladıklarında kalem tutabilmek için ihtiyaç duydukları el kaslarının yeteri kadar güçlenmediği yönünde kanıtlar gördüklerini söylüyor.

BBC Türkçe’nin Guardian’dan alıntıladığı habere göre Payne, “Okula başlayan çocuklara kalem verildiğinde artan sıklıkta, çocukların yeterli kas hareketi yetisi olmadığı için kalemi tutamadıklarını görüyoruz. Kalemi tutabilmek ve hareket ettirebilmek için parmaklarınızdaki küçük kasları güçlü bir şekilde kontrol edebilmelisiniz. Çocuklar bu yeteneklerini geliştirmek için çok sayıda pratiğe ihtiyaç duyar.” şeklinde konuşuyor.

Payne bu durumdan akıllı telefon ve tabletlerin çocukların hayatlarındaki yerinin artmasını sorumlu tutuyor ve ekliyor “Bir çocuğa iPad vermek, Lego, kağıt-makas veya ip atlama gibi faaliyetlere göre daha kolay.”

İngiltere İletişim Denetleme Ofisi’ne (Ofcom) göre İngiltere’deki evlerin yarısından fazlasında tablet, yüzde 76’sında da akıllı telefon bulunuyor.

Elle yazmak hafıza için de faydalı

Kalemle yazmanın önemi üzerine kampanya yürüten Write Your Future’dan (Geleceğini Yaz) Dr. Jane Medwell, çocukların bir yandan evlerdeki elektronik aletler nedeniyle kalem kullanmadığını, diğer yandan da ailelerinden gördükleri alışkanlıkların da değiştiğini söylüyor.

2005 yılında Aix-Marseille Üniversitesi’nde 3-5 yaş arası 76 çocukla yapılan bir deney sonucunda harfleri elleriyle yazmayı öğrenenlerin klavyeyle yazmayı öğrenenlere kıyasla harfleri daha iyi hatırladığını ortaya koydu.

2016’da Psychological Science dergisinde yayınlanan bir araştırma da TED konuşmalarından elle not alan öğrencilerin daha seçici olduğunu, klavyeyle not alanların ise duyduğu çoğu şeyi yazdığını bulmuştu. Araştırmaya göre kalemle not tutanlar, konuşmadaki kavramlarla ilgili sorulan sorulara daha iyi yanıtlar vermişti.

2014’te yapılan bir araştırmaya göre yetişkinlerin üçte biri el yazısı yazmadan 6 ay geçiriyor. Fakat eğitim sürecinde el yazısı hâlâ büyük öneme sahip.

İngiltere’deki Ulusal El Yazısı Birliği Başkan Yardımcısı Melissa Prunty de tabletlerle el yazısı arasında bir bağlantı kurma konusuna ise ihtiyatla yaklaşıyor.

Dünyadan örnekler

2015’te Finlandiya el yazısını zorunlu ders olmaktan çıkaran ilk ülke oldu. Bu hamle, yeni nesil için klavyedeki yeteneklerin el yazısından çok daha önemli olduğunun anlaşılması sonrasında atıldı.

Öte yandan ABD’nin Illinois eyaleti de 2017’de çıkardığı bir yasayla el yazısı öğretmeyi zorunlu hale getirdi.

 

(BBC Türkçe, Guardian)

Kategori: Eğitim

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.