2023 KAHRAMANMARAŞ DEPREMİEkonomiManşetTürkiye

Kılıçdaroğlu SPK önünde: Soyguna izin vermeyeceğiz, başkan istifa etmeli

0

Maraş depremi sonra afet bölgelerine giden Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, döndükten sonra Sermaye Piyasası Kurulu‘nun (SPK) önüne giderek, burada bir açıklama yaptı.

SPK başkanını istifa etmeye çağıran Kılıçdaroğlu şöyle dedi:

“Açık ifade ediyorum başkan istifa etsin. Zarar eden, soyulan bütün depremzedelerin paralarını iade edin. Bu ülkede herkes soyulacak, biz seyirci mi kalacağız?”

SPK Başkanı İbrahim Ömer Gönül’ün kendisiyle görüşeceğini ancak daha sonra görüşmenin gerçekleşmediğini belirten CHP lideri şunları söyledi:

“Sayın Başkan görüşmekten imtina etti. Anladığım kadarıyla saraydan gerekli izni alamadı. Şunu açık ve net ifade etmek isterim: Türkiye’de hiç kimsenin soyulmasına asla ve asla izin vermek gibi bir geleneğimiz yoktur. Hele hele, daha molozlar temizlenmeden, enkaz altında insanlar yatarken, deprem bölgesinde yaşayan küçük tasarruf sahiplerinin soyulmasına asla izin verememem. Rakam olarak da deprem bölgesinde yaşayan yaklaşık 380 bin tasarruf sahibi soyulmuştur. Deprem sırasında bir insanın soyulması ne demektir? Bunu bir kurum yapıyorsa, bir kurumun şemsiyesi altında yapılıyorsa, bu herkesin itiraz etmesi gereken bir tablodur.

Bu ülkede hiç kimse sahipsiz değildir. Cumhuriyet kurulurken şu söylenmiştir, ‘Cumhuriyet bilhassa kimsesizlerin kimsesidir.’ Deprem bölgesinde insanlar bir canı daha nasıl kurtarırım diye mücadele ederken, insanlar nasıl geçiniriz diye çadır beklerken. 380 bin küçük tasarruf sahibinin deprem anında soyulmasını asla kabul etmiyorum. Açık ifade ediyorum, başkan istifa etsin. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası ne gerekiyorsa yapsın, onlar da istifa etsinler. Zarar eden, soyulan bütün depremzedelere paralarının iade edilmesi lazım. Burada olmamın temel nedeni bu. Soyguna izin vermeyeceğiz. Yeter artık ya! Bu ülkede herkes soyulacak mı? Herkes soyulduğu zaman biz seyirci mi kalacağız. Biz seyirci kalmayacağız” .

Kılıçdaroğlu, 10 Şubat’ta sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda deprem bölgesindeki incelemelerinin ardından SPK’ye gideceğini ve yurttaşlara “verdiği sözü” unutmadığını belirtmişti.

Borsa İstanbul AŞ, BIST 100 endeksinde düşüşün yüzde 5’e ulaşmasının ardından, depremin ancak üçüncü gününde Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi‘nin çalışmasıyla pay piyasasındaki tüm sıralarda işlemlerin geçici olarak durdurulduğunu duyurmuştu.

You may also like

Comments

Comments are closed.