Hayvan HaklarıManşet

Kedi ve köpekleri zehirleyen doktora ‘mala zarar vermek’ten beş yıl hapis cezası

0

Ankara’da komşularının beslediği kedi ve köpekleri zehirleyerek öldüren doktor Yargıç, ‘mala zarar vermek’ suçundan, indirimsiz beş yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Ankara’da oturduğu sitenin bahçesinde komşularının beslediği kedi ve köpekleri zehirleyerek öldürdüğü suçlamasıyla tutuksuz yargılanan doktor Zeynel Abidin Yargıç (38), ‘mala zarar verme’ suçundan beş yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, sanığın suçtan pişmanlık duymaması nedeniyle cezada indirim uygulamadı.

Gölbaşı Hacılar Mahallesi’ndeki sitede 16 Aralık 2018 gecesi, site sakinleri tarafından beslenen üç köpek ve iki kedi zehirlenerek öldürüldü. Hayvanları besleyen Sabriye Banu İç, Hazar Onur Demirtemel, Rıza Erginay, Yılmaz Belendir ve Bayram Buğra Irmak, güvenlik kamera görüntülerini inceledi. Site sakinleri, elinde bir bidonla hayvanların peşinde giden bir kişiyi tespit etti. Bu kişinin, daha önce sitede hayvan beslendiği için tepki gösteren site sakini doktor Zeynel Abidin Yargıç olduğunu iddia ederek Gölbaşı savcılığına suç duyuruşunda bulundu. Delil olarak da ölen hayvanların fotoğrafları ve güvenlik kamera görüntüsü sunuldu.

Sanık avukatı: Sahipli değiller, mala zarar verme yok

Gölbaşı 3’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın karar duruşmasına tutuksuz sanık Yargıç gelmezken avukatı Faruk Keskinkılıç hazır bulundu. Sanık avukatı ortada sahipli bir hayvan bulunmadığı için, ‘mala zarar verme’ suçunun işlenmediğini belirterek müvekkilinin beratını talep etti.  Mahkeme ise hayvanlar site içinde bakıldığında Yargıtay’ın emsal bir kararı üzerine öldürülen hayvanları ‘sahipli hayvan’ olarak kabul etti.

You may also like

Comments

Comments are closed.