İklim KriziManşet

Kavurucu sıcaklarda iklim parmağı

0

Dünya İklim Atıf Grubu(World Weather Attribution Group), bugün önemli bir raporu kamuoyu ile paylaştı. Çalışma, Temmuz 2019’da Avrupa’da görülen kavurucu sıcaklıklarda iklim değişikliğinin parmağı olduğunu ortaya koyuyor. Geçtiğimiz hafta Fransa, Almanya, Hollanda, Birleşik Krallık’da ve birçok farklı avrupa ülkesinde tarihi sıcaklık rekorları kırılmıştı.

1950 – 2019 sıcaklık karşılaştırması

 

Avrupa, Temmuz 2019’da tarihin en sıcak dönemlerinden birini yaşadı, özellikle Temmuz’un son haftası ve 25-26 Temmuz tarihlerinde görülen kavurucu sıcaklıklar, hem aylık hem de günlük tarihi sıcaklık rekorlarının kırılmasına sebep oldu. Fransa’da 45.9°C’lik sıcaklıklar görülmüş, tüm zamanların rekoru kırılmış, Belçika’da da termometreler 42.3°C’yi görmüştü. Almanya’da 42°C, Hollanda’da 40.7°C, İngiltere’de 35°C sıcaklıklar kaydedildi. Bu sıcaklardan dolayı en az 13 kişinin hayatını kaybettiği ifade edilmişti.

Dünya İklim Atıf Grubu, bu sıcaklıklar üzerine yeni yayımladığı bilimsel incelemede, kavurucu sıcaklıkların arkasında iklim değişikliğinin parmağı olduğunu gözler önüne seriyor. Çalışma, iklim değişikliğinin bu hava yaşanan hava olaylarının ortaya çıkma olasılığını en az 5 kat arttırdığını ortaya koyuyor.

Çalışma, Avrupa’da günümüzde yaşanan her aşırı sıcakların, insan kaynaklı iklim değişikliği yüzünden artık daha sık ve daha şiddetli olduğunu da ifade ediyor. Çalışmaya göre iklim değişikliği Avrupa’da kavurucu sıcakların hem görülme olasılığını hem de şiddetini arttırdı.

Çalışmaya dair detaylı bilgiye linkten erişebilirsiniz

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.