İklim KriziManşet

Kastamonu’daki sel uydu görüntülerinde: Dere yatağı 300-350 metrelere kadar yayıldı

0

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uydu Haberleşme ve Uzaktan Algılama Uygulama ve Araştırma Merkezi, Batı Karadeniz‘de yaşanan ve 81 kişinin ölümüne yol açan sel felaketinin yarattığı tahribatı, uzaydan görüntüledi.

İncelemelerde sel öncesi ile sonrasının görüntüleri karşılaştırıldı.

İTÜ UHUZAM Müdürü ve İTÜ İnşaat Fakültesi Geomatik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Yanalak,  “30 metre genişliğinde olan dere yatağı sel sonrası 300- 350 metrelere kadar yayıldı” ifadelerini kullandı.

‘Bir yıllık yağış 2-3 saatte yağdı’

Yanalak DHA’ya yaptığı açıklamada “Uydu Haberleşme ve Uzaktan Algılama Uygulama ve Araştırma Merkezi , olarak yüksek çözünürlüklü uydu görüntüleriyle sel felaketi sonrası oluşan hasarlar üzerine bir çalışma yaptık. Görüntülerde sel felaketinin etkileri çok açık bir şekilde gördük. Sel felaketi Karadeniz’in farklı bölgelerinde oldu ancak en çok Bozkurt ve Abana bölgelerinde can kayıplarına ve hasarlar oluştu” dedi.

Özellikle iklim değişikliği sebebiyle yağışın dağılışının farklılaştığını belirten Prof. Dr. Yanalak,  “Özellikle Bozkurt ve Abana bölgesine 1 yılda yağacak yağışın yarısı 2-3 gün gibi kısa bir sürede yağdı. Böyle olunca ciddi mal ve can kayıpları yaşandı. Bu durumu uydu görüntülerinde çok net bir şekilde görmekteyiz” ifadelerini kullandı.

30 metreden 350 metreye

Uydu görüntülerinde köprü, bina ve yollarda belirgin hasarlar olduğunu belirten Prof. Dr. Yanalak, “Abana bölgesinde bir delta oluştuğunu görebiliyoruz. Yine bütün havza boyunca taşınabilen malzemelerin selle birlikte taşınıp yığıldığını görebiliyoruz. 30 metre genişliğinde olan dere yatağı sel sonrası 300- 350 metrelere kadar yayıldı” ifadelerine yer verdi.

Yanalak, “Yine burada birçok yıkılmış binalar ve köprüleri tespit ettik. Onun dışında yine belirgin bir şekilde yeşil alan ve futbol sahası gibi alanların tamamen kaybolduğunu ve sel altında kaldığını görebiliyoruz” dedi.

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.