KentManşetYerel

Kartal’daki park alanı İBB’den alınıp Cumhurbaşkanlığı kararıyla imara açıldı

0

BirGün‘e konuşan Gökçe, daha önce İBB tarafından kullanılan bu arazinin şehir parkı olarak planlandığını anlattı:

“Burası normalde kamu arazisi, özelleştirip satmış oldular. Özelleştirme İdaresi tarafından kamu mülkiyetindeki alan, imar haklarını alarak satılmış olacak. ‘Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik krizde belki de sıcak paraya ihtiyaçları var’ diye gerekçelendirilebilir. 20 yıldır böyle yapıldığı için, bu aslında kentleşmeye yönelik bakışları. Kent toprağına dolar yeşili üzerinden bakmak demektir bu.”

İtirazlara yanıt yok

“Biz yeniden itirazımızı yapacağız” diyen Gökçe süreci şöyle anlattı: “Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na da Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na da yasal süre içerisinde itirazımızı ediyoruz. Bu itirazlarımız çoğu kez reddediliyor, hatta bazen yanıt bile verilmiyor. Biz bunları dava ediyoruz ve sonuna kadar da takip ediyoruz. Bu süreci de sonuna kadar takip edeceğiz. ”

Buğra Gökçe, kararı, kent toprağını özelleştirip satmak olarak değerlendirdiklerini ve bu alanlarda her neslin hakkı olduğunu belirtti: “Halkımızın önemli ihtiyaçları var. Bu ihtiyaçlar kamusal alanların tümüne yöneliktir. Bu, aynı zamanda farklı bakış açılarının da mücadelesi demektir. Hiçbir kamusal alanı, park alanını, sağlık tesis alanlarını sattırmamaya çalışacağız. Çünkü satılarak yönetilecek bir şey değil. Kamunun mülkü kamuda kalmalı.”

More in Kent

You may also like

Comments

Comments are closed.