İklim Krizi

Karbondioksit salımında rekor düzeyde artış

0

ABD Enerji Bakanlığı, küresel karbondioksit salımının şimdiye kadarki en yüksek seviyesine ulaştığını açıkladı.

Enerji Bakanlığı Karbondioksit Bilgi ve Analiz Merkezi yetkilileri, 2010 yılında dünyanın havaya bir önceki yıla oranla yüzde 6’lık bir artışla 512 milyon ton daha fazla karbondioksit saldığını belirtti.

Karbon salımdaki artışın yarısından fazlasından Çin, ABD ve Hindistan’ın sorumlu olduğu kaydedildi.

Küresel ekonomik krizin etkilerinin azalmasıyla birlikte insanların daha fazla seyahat etmeye başladığını ve üretimin yeniden artışa geçtiğini belirten yetkililer, bunun fosil yakıtlarının daha fazla tüketilmesi anlamına geldiğini vurguladı.

Karbon salımının artmasının en önemli nedenlerinden biri de Hindistan ve Çin’de devam eden kömür kullanımı ve Amerikan yaşam tarzının karbon obur olması.

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli, 2007 yılında yayımladığı raporunda karbondioksit kirliliğinin küresel ısınma oranını belirleyeceğini açıklamış ve hava sıcaklığının, yüzyılın sonuna doğru ise ortalama 7,5 derece artacağı uyarısında bulunmuştu.

Bu arada Kyoto Protokolü’nü imzalayan sanayileşmiş ülkelerin karbondioksit salınımını azaldığı tespit edildi. 1990 yılında sera etkisi yaratan gazların yüzde 60’ından sorumlu olan sanayileşmiş ülkelerde bu oran, 2010 yılında yüzde 50’nin altına düştü.

(Ajanslar)

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.