Hayvan HaklarıManşet

Japonya protestolar sonucu balina avını durdurmak zorunda kaldı

Japonya, bir sivil toplum örgütünün protestoları nedeniyle her sene yaptığı Antarktika’daki balina avını durdurdu.

ABD merkezli çevreci grup Deniz Çobanı Koruma Topluluğu (Sea Sheperd Conservation Society) aktivistleri Japon filosunun ana gemisini bir süredir takip ediyordu.

Ülkenin balıkçılık kurumundan bir yetkili avın “şimdilik” güvenlik nedeniyle durdurulduğunu açıkladı.

Ticarî balina avı 1986’dan bu yana yasak ancak Japonya avlanmayı sağlayan bir bilimsel araştırma yönetmeliğini kullanıyor.

İzlanda ve Norveç ise yasağa resmî çekinceler koymuş durumda ve ticarî avlanmaya devam ediyor.

Yükleme rampası bloke edildi

Tüm avın durdurulup durdurulmayacağı henüz netlik kazanmadı.

Balıkçılık kurumundan Tatsuya Nakaoku, Reuters’a verdiği demecinde “Güvenliği öncelik olarak belirlediğimizden, filo şimdilik avlanmayı durdurdu. Bundan sonra ne yapacağımızı düşünüyoruz” dedi.

Aktivistlerin gemileri filoyu haftalardır taciz ediyordu.

Deniz Çobanı Koruma Topluluğu, botlarından birinin, filonun ana gemisinin kıç kısmındaki yükleme rampasını bloke ettiğini ve böylece zıpkınlanan balinaların gemiye yüklenmesini engellediğini söyledi.

Çevrecilere göre son günlerde balina avcıları Antarktika’daki geleneksel avlanma bölgelerini terk edip Güney Amerika’nın güney ucuna yöneldi.

Japon filosu dört gemi ve 180 kişilik mürettebat barındırıyor ve güney kış sezonunda Antarktika sularında 850 balina avlamayı amaçlıyor.

Kurtarılan her balina bir zafer

Deniz Çobanı’nın kaptanı Paul Watson, Steve Irwin gemisinden AFP haber ajansına uydu telefonuyla bağlanarak yaptığı görüşmede “Kurtarılan her balina bizim için bir zafer, demek ki bu sene birçok zafer kazandık” şeklinde konuştu.

Ticarî balina avı dünya çapında 1986’dan bu yana yasak.

Japonya bilimsel araştırma amacıyla avlanmaya devam edeceğini açıklasa da balina etinin yolculuğunun en sonunda yemek masalarında son bulduğu bilinen bir gerçek.

Çok az sayıda Japon düzenli olarak balina eti yiyor ancak birçoğu balına avı yasağını kültürel bir geleneğe yabancı müdahalesi olarak görüyor.

(BBC)

Çev: Serkan Köybaşı

Kategori: Hayvan Hakları