Doğa MücadelesiManşet

İzmir’in kalbine hançer: Ethem Sancak’ın ailesine ait Folkart Yapı’ya 80 milyon dolarlık satış

0

İzmir’in Konak ilçesindeki “Basmane Çukuru” olarak bilinen arazi, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından satış ihalesi yapıldı. İhaleye, tahmini bedel olan 80 milyon dolarlık tek teklifi “Erdoğan’a aşığım” diyen Ethem Sancak’ın ailesine ait Saya Grup’un Livamine Madencilik A.Ş. Folkart Yapı verdi. Ardından bölge için hazırlanan projenin ÇED süreci başladı.

İkinci derece doğal ve tarihi sit alanı olan ve Kültürpark’a bitişik bir noktaya 67 ve 48 katlı iki bina yapılacağı ortaya çıktı. Yapı içerisinde 420 konut, 170 adet bağımsız bölümden oluşan iş merkezi ve 40 adet bağımsız bölümden oluşan ticaret merkezi yer alacak binadan, yüzde 30 hisse sahibi olan İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne pay verilecek.

Büyükşehir için B Blok’taki gökdelen içerisinde 31 bin 200 metrekarelik alan ayrılırken, Sancaklar gökdelen projesine 450 milyon liralık proje bedeli ayırdı. İnşaatı 2020’de tamamlanması öngörülen proje için Kültürpark Platformu üyeleri, “Kentin kalbine hançer saplayacak” yorumunda bulundu.

İzmir yaşanmaz hale gelecek

Kültürpark Platform üyesi Avukat Çiğdem Özbay, kentin bütününde yüksekliğin serbest bırakıldığını ve çarpık bir yapılaşmaya gidildiğini söyledi. Bölgenin daha önce Kültürpark’a dahil olduğunu, ancak belediye tarafından imar planının değiştirilerek satışa çıkartıldığını söyleyen Özbay, “Buraya 100 bin metrekare bir imar varken, 240 bin metrekarelik bir inşaat tasarlanıyor. Bu tasarlandığında ve bittiğinde alışveriş merkezleri, konutları, tasarımları ile Basmane’nin tarihi ve doğal dokusunu bozacak. Her şeyin niteliği ve görünüşü değişecek. Hem de trafik yoğunluğu olacak. İnşaatın yanındaki arsalara emsal olacağı için buradaki bütün binalarda acayip bir yükseklik olacak. Bu yükseklikle Kadife Kaleyi bile geçecek. Yani İzmir’in bütün simgelerini bozan bir durum var. Yani belediye ve iktidar tarafından verilen ruhsatlar, kenti yaşanmaz hale getirecek. İstanbul’un yaşayacağı kaosu 2 yılda İzmir de yaşayacak” diyerek yaşananları özetledi.

Rant için suç işliyorlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Biz İstanbul’a ihanet ettik” sözlerini hatırlatan Kültürpark Platform üyesi Erol Çırak da, sadece İstanbul’a değil İzmir’e de ihanet edildiğini söyledi. Bu tür projelerin şehircilik ve planlama ilkelerine tamamen aykırı olduğunu aktaran Çırak, “Şöyle düşünün, hiçbir alt yapı hazırlığı yapılmadan trafiği zaten keşmekeş olan bir noktaya, 68 katlı gökdelenler dikilecek. Bu gökdelenlerin ulaşım sorunundan kentteki diğer sorunları daha da tetikleyecek” dedi. Belediyelerin ve mevcut iktidarın kent suçu işlediğine dikkat çeken Çakır, şöyle devam etti: “Kent suçu rant için yapılmaktadır. Basmane Çukuru’nda gökdelenlere ihtiyaç yok. Bu alan bedeli Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanarak yeşil alan yapılmalı ve Kültürpark’a dâhil edilmelidir. Talebimiz budur.”

 

(Demokrasi 44)

You may also like

Comments

Comments are closed.