ManşetTürkiye

İzmir’deki depremde yıkılan binalarla ilgili 22 kişi hakkında gözaltı kararı verildi

0
Fotoğraf: AA

Merkez üssü İzmir‘in Seferihisar ilçesi açıkları olan ve 117 kişinin yaşamını yitirdiği 30 Ekim depremine ilişkin yapılan soruşturma kapsamında daha önce haklarında işlem yapılmayan 22 kişi için gözaltı kararı verildi.

Depremin ardından İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı resen soruşturma başlatmıştı. Başsavcılık tarafından yapılan açıklamada soruşturma kapsamında Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), İstanbul Teknik Üniversitesi ve TÜBİTAK-Marmara Araştırma Merkezi’nden, yıkılan binalarla ilgili istenen bilirkişi ön raporları tamamlandığı belirtildi.

Standartlara uygun olmayan malzeme

AA’nın aktardığına göre DEÜ’lü üç akademisyen tarafından enkazdan alınan numuneler analiz edildi ve binaların yıkılma nedeninin, standartlara uygun olmayan malzeme, özellikle düşük kalite beton kullanımı ve projelendirme hatalarından kaynaklandığı kanaatine varıldığı bildirildi. Aynı bilirkişi heyetince hazırlanan ön raporda, sorumluluğu bulunan şüphelilere ilişkin somut tespitler yapıldığı ifade edildi.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca İstanbul Teknik Üniversitesinden de 4 kişilik bilirkişi heyetinin oluşturulduğu, istenen nihai raporların tamamlanmak üzere olduğu belirtildi. TÜBİTAK-Marmara Araştırma Merkezinin yaptığı jeofizik ölçümler sonrasında düzenlenen raporun Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildiği kaydedildi.

Fotoğraf: AA

17 kişinin dosyası ayrıldı

DEÜ’de görevli bilirkişi heyeti tarafından hazırlanarak gönderilen ön raporlarda tespiti yapılan ve daha önce haklarında işlem yapılmayan 22 şüphelinin gözaltına alınması amacıyla ilgili kolluk birimine talimat verildiği kaydedildi.

Aynı raporda tespiti yapılan 17 kamu görevlisi hakkında ise 4483 sayılı Kanun kapsamında işlem tesis edilmek üzere dosyaların tefrik edildiği belirtildi.

Daha önce 7 kişi tutuklanmıştı

İzmir’in Seferihisar ilçesinde 30 Ekim 2020’de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremde 117 kişi hayatını kaybetmişti.

Depremden hemen sonra İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatılmıştı. Gözaltı kararı verilen şüphelilerden 7’si tutuklanmış, 3 şüpheli hakkında da adli kontrol kararı verilmişti.

 

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.