TürkiyeKentManşet

[İzmir’de sel]: Su toprakla buluşmuyor, ‘blok nizam’a geçilmeli

0

Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Helil İnay Kınay, “Kentteki betonlaşma politikalarına bağlı olarak yeşil alanların kaybı ve ormansızlaşma gibi faktörler sele dönüşüyor” dedi.

Suyun toprakla buluşamadığını kaydeden Kınay şunları söyledi: 

“Kentteki yanlış yapılaşma sel felaketinin en önemli nedeni. Yeşil alanların kaybı ve ormansızlaşma gibi faktörler afete ve sele dönüşüyor. İhtiyaç duyulan araziler üzerinde yanlış kentleşme politikaları uygulandı. Alt yapı eksiklikleriyle birleşince, deniz ve toprakla buluşamayan suyun, sele dönüştüğünü görüyoruz.”

Kınay sel felaketinin önlenmesi için alınması gereken tedbirleri de şöyle sıraladı:

  • Arazi sağlıklı kullanılmalı. Yeşil alan, tarım alanları ile su kaynakları korunmalı.
  • Kentleşme, sanayi ve madencilik gibi faaliyetleri olacak; ancak bunların olumsuz bir duruma dönüşmemesi için doğru mühendislik planlamaları yapılmalı.

Mimar ve Mühendisler Grubu İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi İnşaat Mühendisi Ethem Tatar ise “İzmir’in en büyük problemi, yapılaşmadan kaynaklanıyor” ifadesini kullandı.

“İzmir’de binalar ‘bitişik nizam’ adı verilen yapılaşma sistemiyle inşa ediliyor” diyen Tatar şöyle konuştu:

“Yani binalar, tren vagonu gibi birbirine bitişik. Mahalleler birbirine bitişik. İzmir’e yağan yağmur, toprak bulamadığı için yollardan akarak, kotu düşük olan binalara, iş yerlerine yöneliyor. Şehrin yapılaşması ‘blok nizam’ olsaydı, bu kadar sıkıntı yaşanmayacaktı. ‘Blok nizam’ olarak adlandırılan bu yapılaşmada, binaların arasının altışar metre açık olması gerekiyor. Yağan yağmur da bu aradaki açık mesafeden akıyor. Kentte sırt sırta yapılmış gecekondu bölgelerine iyileştirilme yapılması gerekiyor.” 

 

More in Türkiye

You may also like

Comments

Comments are closed.