LGBTİ+Manşet

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nden homofobik yasaklama

0

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Sinema Kulübü’nün 21 Kasım’da 20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü kapsamında göstermeyi planladığı So Pretty (2019) filmi için yaptığı başvuru okul yönetimi tarafından reddedildi.

Susma Platformu‘nun aktardığına göre; okul yönetimi başvuruyu reddetmesine dair herhangi bir açıklamada bulunmazken gösterilmek istenen filmin değiştirilmesini istedi. Topluluk bu sefer de Boys Don’t Cry (1999) filmi için yönetime başvurdu. Fakat okul yönetimi bu başvuruyu görmemiş gibi davranarak topluluğa herhangi bir cevap vermedi, topluluğun deyişiyle okul yönetimi kendilerini tamamen “ghostladı.”

Topluluk karşılaştıkları sansürü sosyal medya hesaplarından duyururken “Dayatmalarınızı, sansürünüzü kabul etmiyoruz!” dedi.

Boys Don’t Cry, 1999

Topluluk daha sonra sansüre rağmen Boys Don’t Cry filmini izlediklerini açıklayarak “Asla yalnız değiliz!” ifadelerini kullandı.

So Pretty filminin New York’un queer sahnesinde geçen hikayesi, siyasal aktivizmi ve aşkın farklı biçimlerini anlatıyor.

Boys Dont Cry filmi ise 90’ların başında Orta Amerika’da bir nefret cinayetine kurban verilen trans erkek Brandon Teena’nın öyküsünü anlatıyor.

More in LGBTİ+

You may also like

Comments

Comments are closed.