TürkiyeManşet

İzmir depreminde ölü sayısı 35’e, yaralı sayısı 885’e yükseldi

0

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün öğleden sonra yaptığı açıklamada, İzmir’deki depremde hayatını kaybedenlerin sayısının 35’e yükseldiğini, en az 885 kişinin yaralı olduğunu açıkladı. Bakanın açıklamasına göre, yaralılardan sekizi yoğun bakımda tedavi görüyor ve üçünün durumu ağır. 15 kişi ise cerrahi müdahale gördü. Koca, durumlarının iyi olduğunu söyledi. 

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ise Seferihisar açıklarındaki 6,6 büyüklüğünde olduğunu açıkladığı depremle ilgili ön değerlendirme raporu yayımlandı.  Raporda, 30 Ekim’de Türkiye saati ile 14.51’de merkez üssü Ege Denizi‘nin 17,26 kilometre Seferihisar açıklarında 6,6 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiği ve yerin 16,54 kilometre derinde olduğu aktarıldı.

Kandilli Rasathanesi büyüklüğü 6.9 olarak açıklamıştı.

484 artçı deprem 

Depremin;  en yakın yerleşim birimi olan Seferihisar’ın Doğanbey Payamlı köyüne uzaklığının 23,38 kilometre olduğu aktarılan AFAD raporunda ana şoktan sonra 31 Ekim’de saat 09.23’e kadar geçen zamanda, büyüklükleri 1,5 ile 5,1 arasında değişen 484 artçı deprem kaydedildiği belirtildi.

Rapora göre, depremin belirgin süresi, 15, 6 saniye olarak gerçekleşti; depremin hangi faydan kaynaklandığının ise yapılacak ayrıntılı sismolojik ve saha çalışmaları ile belirleneceği bildirildi.

AFAD, İzmir’de arama kurtarma çalışmaları yürütülen 17 binadan dokuzunda çalışmaların tamamlandığını; kalan sekiz binada çalışmaların devam ettiğini de açıkladı. 

Depremin ses kaydı

Depremin yer altındaki ses kaydı da Kocaeli Üniversitesi Araştırma Görevlisi Hamdullah Livaoğlu tarafından paylaşıldı. Kayıtta, yer altında gelen büyük gürültü açıkça duyulabiliyor. 

180’e yakın kişi enkaz altında 

Deprem bölgesinde, AFAD, Kızılay, Sahil Güvenlik, JAK, STK’ler ve belediye ekiplerinden oluşan büyük bir ekip, kalan sekiz binada arama ve kurtarma çalışmalarına devam ediyor. Enkaz altında halen 180’e yakın kişinin bulunduğunu tahmin ediliyor. 

Bakan Kurum: 100 kişi sağ kurtarıldı 

Öğleden sonra saatlerinde kameraların karşısına geçen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, depremin olduğu andan itibaren şu ana kadar 100 vatandaşın sağ olarak kurtarıldığını söyledi. Bakan Kurum, riskli binalarda oturup eşyasını alamayan ve evi yıkılan vatandaşlara eşya,  yıkılma riski bulunan ağır hasarlı binalarda oturanlara ise taşınma yardımı yapılacağını ve TOKİ‘nin kalıcı yapıların yapımına ilişkin süreci başlattığını duyurdu.

Liderler ve parti heyetleri deprem bölgesinde

Depremin ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, HDP Eş Başkanı Mithat Sancar,  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener  ile DEVA ve Gelecek Partisi heyetleri de bölgeye giderek incelemelerde bulundu. Partili heyetlerin incelemelerinden çıkan sonuçlara göre, yıkılan binaların çoğunda alan genişletmek için kolonlar kesilmiş; en büyük hasarı gören Bayraklı’da bina temelleri bataklık alanlara dolgu malzemeleri ile inşa edilmiş, bazı binalar ise kum yığına dönüşmüş.

Partili heyetler en az 80-100 binada hasar olduğunu tespit etti.

Somalı madenciler de İzmir’de

İzmir’deki arama kurtarma çalışmalarına haklarını almak için direnişte olan Somalı maden işçileri de katıldı. 10 kişilik bir ekip kurarak Manisa‘dan İzmir’e giden işçiler iki ekip halinde İzmir İtfaiyesi‘yle koordineli bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor.  

More in Türkiye

You may also like

Comments

Comments are closed.