DünyaManşet

İzmir depremi Yunanistan adası Sisam’ı da yıktı

0
Fotoğraf: DHA

Ege Denizi’nde İzmir Seferihisar ilçesinin 17 kilometre açığında meydana gelen ve birçok kişinin hayatını kaybetmesine, yaralanmasına ve binaların yıkılmasına sebep olan deprem Yunanistan‘ın Sisam adasında da etkili oldu.

Depremin hisseden halk sokaklara döküldü. Sisam adasındaki Samos’ta bir çok kilisenin duvarları, bazı evlerin de yıkıldığı ifade edildi. Ayrıca deprem adada küçük tsunami etkisi yarattı.

DHA’nın aktardığına göre Yunanistan Sivil Koruma Bakan Yardımcısı Nikos Hardalias ve yardım kurtarma ekibinin Samos’a gitmek üzere yola çıktığı öğrenildi.

‘6 şiddetinde artçılar bekliyoruz’

Fotoğraf: DHA

Öte yandan, Depremin tetiklediği tsunami ile ilgili olarak, en fazla risk altında olan bölgenin Sisam adasının kuzey kıyıları olduğu ifade edildi.  Jeoloji Enstitüsü Müdürü Akis Tselentis, 6.6’lık depremin ana deprem olduğunu tahmin ettiğini, ancak Richter ölçeğine göre 6,2’lik kuvvetli artçı sarsıntıların devam edeceği uyarasında bulundu.

Tselentis yaptığı açıklamada, “6,2 büyüklüğünde artçı sarsıntılar bekliyoruz. Hasarlı evde kimsenin bulunmaması gerekiyor” dedi. Yunan deprem bilim uzmanı Profesör Efthymios Lekkas, ise verilere dayanarak, spesifik 6.7 Richter’den daha büyük bir depremin meydana gelemeyeceğini vurguladı.

 

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.