ManşetGündemTürkiye

İYİ Partili Kıdık: Atatürk Havalimanı’ndaki korsan yıkıma ara verildi

0

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İYİ Partili meclis üyesi Ali Kıdık, Atatürk Havalimanı’ndaki yıkım faaliyetlerine ara verildiğini söyledi. 

Kıdık, Atatürk Havalimanı’nın atar topar yıkılmak istenmesinin asıl nedeninin İstanbul Havalimanı satış görüşmeleri olduğunu, Atatürk Havalimanı’nı İstanbul Havalimanı’nı satmak için feda ettikleri iddiasında bulunmuştu. 

Ali Kıdık Abu Dabi Havalimanı işleticisinin en ciddi alıcı olduğunu iddia etmişti. İddiaların ardından Atatürk Havalimanı’nın yıkılarak millet bahçesi yapılması kararına muhalif kanattan ve vatandaşlardan tepkiler gelmişti. 

Ali Kıdık, Atatürk Havalimanı hakkında yaptığı son paylaşımda “Atatürk Havalimanı’ndaki faaliyetlere ara verildi. Yıkımın herhangi bir resmi evraka dayanmadan başladığı ortaya çıktı. Resmi yazı gelene dek korsan yıkıma ara verildi” dedi. 

İBB’den Atatürk Havalimanı açıklaması

Öte yandan İBB tarafından Atatürk Havalimanı’na ilişkin dokuz maddelik bir açıklama yapıldı. İBB dokuz maddede Atatürk Havalimanı’na neden millet bahçesi yapılmaması gerektiği, korunması durumunda İstanbul Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı’na destek olarak kullanılabileceği anlatıldı.

  1. Kentin gelişimini kuzeye yönlendiren ve Kanal İstanbul gibi İstanbul’un geleceğini tehdit eden projelere gerekçe ve destek oluşturan İstanbul Havalimanı mevcut haliyle dondurulmalı ve büyümesi engellenmelidir. Şehrimizin gelecekteki olası kapasite ihtiyaçlarının Atatürk Havalimanı ile karşılanması mümkündür.
  2. Atatürk Havalimanı’na da yeşil alanlara da ihtiyacımız var. Atatürk Havalimanı İstanbul’un destekleyici havalimanı olarak korunmalı, hem merkezi idarenin ve hem de yerel idarelerin kaynakları ve işbirliğiyle kentin kuzeyi ve çeşitli vadileri insanlarımızın hizmetine kazandırılmalıdır.
  3. Atatürk Havalimanı, İstanbul Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı ile İstanbul sivil havacılık altyapısının önemli ve güçlü bir parçasıdır. İstanbul’un gelecekte ihtiyaç duyacağı havayolu ulaşım kapasitesinin karşılanmasında yaklaşık yüzde 28’lik bir pay alabilecektir.
  4. İstanbul Havalimanı mevcut 90 milyon/yıl yolcu kapasitesiyle 200 milyon yolcu/yıla göre planlanan alanının yalnızca yüzde 50’sini gerçekleştirmiş durumdadır. Diğer etapların gerçekleştirileceği alanda mevcutta doğal alanlar, orman alanları bulunmaktadır. Dolayısıyla ilk yapılması gereken İstanbul Havalimanı’nın genişleme etaplarının durdurulması ve iptal edilmesidir. Zaten projelendirilmiş olan Sabiha Gökçen Havalimanı genişleme etabı tamamlanmalı ve İstanbul’da toplamda 150 milyon yolcu/yıl kapasiteye ulaşılmalıdır.
  5. Atatürk Havalimanı, İstanbul Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı doğru bir teknik planlamayla kurulacak uçuş koridorları ile beraber çalıştırılabilecektir. Birden fazla havalimanına sahip çok sayıdaki dünya kentleri bu konuda örnek alınmalıdır.
  6. İstanbul Havalimanı’na yapılacak yatırımların kalan miktarı yaklaşık beş milyar Euro, Atatürk Havalimanı’nın mevcut yaklaşık değerinin ise yaklaşık dört milyar Euro olduğunu düşünürsek, Atatürk Havalimanı’nın sivil havacılık kullanıma açılmasıyla yaklaşık dokuz milyar Euro’luk bir ekonomik değer israf edilmeyecek, bu bütçe ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız lehine kullanılabilecektir. Ayrıca Atatürk Havalimanı çevresinde yıllara sari olarak inşa edilmiş olan otel ve ticari işletmelerin yılda yaklaşık 580 milyon Euro’luk kaybının önlenmesi mümkün olacaktır.
  7. Bu süreçte Atatürk Havalimanı’nın sahip olduğu erişilebilirlik kapasitesini daha da geliştirecek Atatürk Havalimanı – Halkalı bağlantısı gerçekleştirmek ve bu sayede üç havalimanını birbirine bağlanmak mümkün olabilecektir.
  8. Atatürk Havalimanı kapatılmadığı takdirde, 3. Havalimanı’nın bir yedek meydanı olarak kullanabilecektir. Kışın bazı günlerinde 3. Havalimanının bulunduğu Karadeniz sahil şeridi görüş mesafesinin sıfıra indiği yoğun bir sis tabakasıyla kaplandığında; Florya, Yeşilköy bölgesi açık olabilmektedir. Meteoroloji kayıtları incelendiğinde kış aylarının hangi günlerinde İstanbul’un kuzeyinin sisli, güneyinin açık olduğu tespit edilebilir. Böyle durumlarda 3’üncü havalimanına iniş zorluğu çeken uçaklar, uzaktaki yedek meydanlara gitme ihtiyacı duymadan, şehrin merkezindeki Atatürk Havalimanı’na yönlendirilebilecektir.
  9. Kapasite ihtiyacı doğana kadar geçecek süre içerisinde mevcut havalimanı yapıları esnek kullanımlarla kamunun kullanımına kolayca açılabilir niteliktedir. İhtiyaç oluştuğunda ise tekrardan terminal olarak dönüştürülmesi mümkün olacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.