Haber HattıManşet

İTÜ Taşkışla’da Türkiye’nin İnsan Hakları Gündemi Konferansı

0

2. Türkiye’nin İnsan Hakları Gündemi  Konferansı 5-7 Aralık tarihleri arasında İstanbul’da İTÜ-Taşkışla Kampüsü, Nezih Eldem Konferans Salonu’nda gerçekleşiyor.

17...2013 -2014 yılları arasında Türkiye’de yaşanan insan hakları ihlallerinin tartışılacağı bir platform oluşturması amaçlanan konferansın ilk günü “Eğitimin Ahvali” oturumu ile başlıyor. Ardından yargının da dahil olduğu devlet kurumlarının, insan haklarına yaklaşımının  tartışılacağı “Kurumlar ve İnsan Hakları” oturumu yer alıyor. Konferansın ilk gün öğleden sonraki kısmında, Ortadoğu’daki savaş ve göçün  yarattığı tahribatın ve mültecilik durumunun yanı sıra şiddet ve ırkçılığın yeniden üretimi üzerindeki etkisinin ele alınacağı “Ortadoğu’da Savaş, Türkiye’de Mültecilik” başlıklı iki oturum var.

Ceza ve adalet ilişkisini kuramsal ve hukuki perspektiflerden değerlendiren tebliğlerin yer aldığı ikinci günün ilk oturumu “Hukukun Sınırları: Ceza, Adaleti Sağlar mı?” başlığını taşıyor. Konferans, devlet şiddeti üzerine tanıklıklıların aktarılacağı “Şiddetin Yoğunlaştığı Bölgeler” oturumu ile devam ediyor. Öğleden sonra, sistematik insan hakları ihlalleri ve bunların inkarı karşısında, adalet ve hakikat arayışının tartışılacağı  “Adalet Arayışı ve Geçmişle Hesaplaşma” ve “Hakikatleri ve İnkarı Araştırmak” başlıklı iki oturum yer alıyor.

Konferansın son günü, Gezi direnişi ile birlikte güçlü bir siyasi mecra ve araç haline gelen sosyal medya üzerinde artan baskıların tartışılacağı “İnternet, Sosyal Medya ve Sansür” oturumu ile başlıyor. İnsan hakları ihlallerinin özellikle sınıfsal boyutunu merkeze alan “Güvencesiz Yaşamak” Pazar gününün ikinci oturumu.

Konferans, üç gün boyunca tartışılan insan hakları gündeminin bir bütün olarak ele alınacağı ve mücadele yöntemleri üzerine düşünüleceği bir “Genel Değerlendirme” ile sona erecek.

Program hakkında ayrıntılı bilgi için: insanhaklarigundemi.net

Konferansın Facebook Sayfası

(Yeşil Gazete)

More in Haber Hattı

You may also like

Comments

Comments are closed.