DünyaManşet

İtalyan Sardalyaların ardından Fin ringalar

0

Suriye’deki El Hol Kampı’nda kalan IŞİD’lilerin iki çocuğunun Finlandiya’ya getirilmesinden sonra estirilen ırkçı ve yabancı düşmanı rüzgara karşı Ringalar olarak adlandırılan yeni bir sivil hareket oluşturuldu. Noel tatilinde oluşturulan hareketin üye sayısı kısa sürede 10 bine yükseldi.

Evrensel’den Murat Kuseyri’nin aktardığına göre, İtalya’da yükselen aşırı sağ ve ırkçılığa karşı örgütlenen Sardalyalar’dan esinlenen Ringalar, amaçlarının Finlandiya’da yaygınlaştırmak istenen nefret ve ırkçılığa karşı barışçıl bir denge oluşturmak olduğunu açıkladı.

2019 yılında El Hol Kampı’nda tutulan Finlandiya vatandaşı 11 kadın ve 30 çocuğun akıbetlerinin ne olacağı tartışması ülke gündeminin ilk sıralarında yer almıştı. Popülist ve yabancı karşıtı Gerçek Finlandiyalılar’ın başını çektiği sağ ve gerici partiler, kadın ve çocukların ülke güvenliğine tehdit oluşturacaklarını öne sürerek Finlandiya’ya getirilmesine karşı çıkmıştı.

Çocuklar ve memurlar hedef gösterildi 

Finlandiya Hükümeti, itirazlara rağmen aralık ayında El Hol Kampı’nda bulunan anne ve babası savaşta ölen iki çocuğu Finlandiya’ya getirdi. Getiriliş süreçleri de YouTube’dan canlı yayınlandı.

Ringalar Hareketi, getirilen çocukların kimliklerinin, görüntülerin yayınlanmasıyla açığa çıktığını ve getirilmelerine eşlik eden memurların yoğun bir baskı ve saldırıya uğradıklarını belirtti. Hareketin kurucusu Johnnes Koski, kişisel blogundan yaptığı açıklamada “Yüzlerce kişi yayınları izledi ve çocuklar hakkında aşağılayıcı yorumlarda bulundu. Çocukların yakalanmalarını ve onları getiren memurların adlarının araştırılmasını istedi” dedi.

Parlamento’da ırkçı konuşmalar 

“Parlamentonun duvarları arasında her gün ırkçı ve uygunsuz konuşmalar duyuluyor” diyen Koski, uygun olmayan tutum ve söylemlerin  insanların iletişimlerini olumsuz etkilediğini ve nefret söylemlerinin yaygınlaşmasına neden olduğunu belirtti.

Ringalar, bağımsız bir Finlandiya fonemeni olduğunu, iklim değişikliğine karşı sürdürülen mücadelelere, sorumlu gazeteciliğin yapılmasına ve bilimsel araştırmalara destek vereceğini de söylüyor.

İlk eylem Şubat’ta 

İtalya’daki Sardalyalar’dan ilham aldıklarını söyleyen Ringalar, ilk flash mob eylemini şubat ayı başlarında Helsinki’deki Senattorget Meydanı’nda gerçekleştireceğini duyurdu.

İtalya’nın Bologna kentinde kasım ayında aşırı sağcı lider Mattteo Salvini’ye karşı bir halk hareketi olarak ortaya çıkan Sardalyalar, on binlerce kişinin katıldığı eylemler düzenlemişti.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.