DünyaEnerjiManşet

İsviçre’de kışın yaşanabilecek enerji krizine dair hazırlık: Halka mum ve odun stoklama çağrısı yapıldı

0

İsviçre’de  federal hükümete bağlı Yerel Adalet ve Polis Direktörleri Birliği’nin Başkanı Fredy Fassler, ülkede enerji eksikliği nedeniyle özellikle kışın yaşanabilecek elektrik kesintilerinin geniş kapsamlı sonuçlar doğurabileceğini söyledi.

Fassler, elektrik kesintilerinin uzun sürmesi durumunda kart üzerinden alışveriş ve bankamatiklerden para çekme gibi işlemlerin imkansız olacağını hatırlatarak, “Isınma sisteminin durması ve sokakların karanlığa gömülmesi de ihtimaller arasında. Bu tür olağanüstü durumlarda yağmalama ve protestoların gerçekleşme ihtimali göz ardı edilmemeli” dedi.

Ülkedeki enerji sıkıntısının bu noktalara gideceğini düşünmediğini vurgulayan Fassler, buna karşın ülkenin “olağanüstü senaryolara hazırlık yapması gerektiğinin” altını çizdi; federal hükümetin şimdiye kadar enerji tedarikinin ekonomik boyutuna odaklanıp güvenlik boyutunu geri plana attığını söyledi.

Teleferikler, kar ekipmanları çalışamayabilir

İsviçre Devlet Televizyonu’nun (RTS) haberinde ise federal hükümetin, enerji tasarrufu için kayak merkezlerindeki teleferikleri ve kar ekipmanlarını kapatmak zorunda kalabileceği belirtildi.  Haberde hükümetin, teleferik işletmecilerine, elektrik tüketimlerini beşte bir azaltma talimatı vermesinin gündeme gelebileceği öne sürüldü.

Hükümetin böyle bir karar alması durumunda kayak turizmi ve istihdamın azalma tehlikesi olduğu belirtildi.

İsviçre'de halka ani elektirk kesintilerine karşı odun ve mum depolamaları tavsiye edildi. 

Elektrik kesintilerine karşı mum ve odun stoklama tavsiyesi 

Uzmanlar, Rusya’nın gaz sevkiyatını düşürmesinin sonucu olarak birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi İsviçre’de de yıl sonundan itibaren enerji sıkıntısının yaşanabileceği uyarısında bulunmuştu.

İsviçre Federal Elektrik Komisyonu Başkanı Werner Luginbühl, 9 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, enerji krizi nedeniyle ülke genelinde kış mevsiminde geçici elektrik kesintileri olabileceği ihtimaline değinmişti.

Luginbühl, vatandaşlara, “birkaç saat süren elektrik kesintilerine karşı mum ve evinde odun sobası olanlar için odun stoklama” çağrısı yaptı.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.