İklim KriziManşet

İsviçre’de aşırı sağcı parti, iklim yasasını engellemeye çalışıyor

0
İsviçre‘de iktidar koalisyonunun bir üyesi olan muhafazakar, popülist İsviçre Halk Partisi (SVP), İsviçre’yi 2050 yılına kadar karbonsuz hale getirecek bir yasaya karşı kampanya yürütmeye başladı. Şimdiye kadar diğer partilerden destek alamasa da parti, iklim yasasını engellemeyi amaçlayan bir referandum çağrısı yapmak istiyor.

Sera gazı emisyonlarının azaltılmasına ilişkin yasa tasarılarını engellemek isteyen parti yetkilileri, önümüzdeki birkaç gün içinde oylama yapacak.

SPV’nin karşı çıktığı tasarı, CO2 emisyonlarını azalmayı ve ve 2 milyar İsviçre frangı (2.05 milyar Euro) finansmanla desteklenen yenilebilir enerji kaynaklarının, özellikle de güneş enerjisinin desteklenmesini hedefliyor.

Reuters’in aktardığına göre sağcı parti, Ukrayna’daki savaş ve Moskova’nın Avrupa‘ya gaz tedarikini durdurmasıyla tetiklenen mevcut enerji krizi sırasında daha fazla fosil yakıt azaltımının ters tepeceğini iddia ediyor.

Referandum süreci

İsviçre, siyasetçilerin uygulayacağı politikaları halk oylamasına sunma konusunda uzun bir geleneğe sahip. Geçen yıl, endüstriyel çiftçiliği kısıtlayan ve hayvanlar üzerinde test yapılmasını yasaklayan önergeler de referandum sonucu reddedilmişti. Ülkede referanduma gidilmesi için 50 bin imza toplanması yeterli oluyor.

SVP enerji sözcüsü Monika Rueegger, sayıların söz konusu rakamın “çok üzerinde” olduğunu ve partinin referandum ilan etmesinin güç olmayacağını söyledi.

İklim yasalarına karşı referandum başarılı olabilir mi?

Zürih‘teki Sotomo Enstitüsü tarafından yapılan araştırmada İsviçre vatandaşları,  sera gazı emisyonları da dahil olmak üzere iklim değişikliğini  en önemli öncelik olarak tanımlamıştı. İklim yasalarına karşı bir referandum, ülkede başka hiçbir parti tarafından desteklenmiyor.

Euronews‘in aktardığına göre, bu partinin iklimi ve aktivistleri hedef aldığı ilk girişim değil. Bir kampanya afişlerinde, İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg‘i İsviçre’de güvenlik için bir tehdit olarak tasvir etmişler ve parti adına yapılan yakın tarihli bir Twitter paylaşımında iklim aktivistleri “iklim teröristleri” olarak damgalanmıştı.

Aynı zamanda göç ve göçmen karşıtı da olan parti, 2015-19 programında da şunları yazmıştı:  “Çevremiz iyi durumda. Kirletici madde ve emisyon seviyesi sanayileşme öncesinden bu yana hiç bu kadar düşük olmamıştı ve nehirlerimiz ve göllerimiz de her zamankinden daha temiz.

“Göç nedeniyle büyük bir nüfus artışına rağmen… İsviçre, yalnızca çevre açısından uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmeyi başarmakla kalmadı, aynı zamanda, zayıf coğrafi ve iklimsel ön koşullara rağmen, kişi başına en düşük emisyon seviyesine sahip sanayileşmiş ülkelerden biri. ”

 

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.