Doğa MücadelesiManşet

İstanbul’un akciğerleri Kuzey Ormanları’na film platosu: Ciddi bir tahribat yaratacak

0

Üçüncü havalimanı yakınlarındaki İstanbul’un son yeşil alanları şimdi de reklam ve tanıtım filmlerine mekân olacak.

3. havalimanı ve 3. köprü inşaatları nedeniyle tahrip edilen İstanbul’un akciğerleri Kuzey Ormanları’na film platosu kurulmasının önü açıldı.

Özlem Güvemli’nin Sözcü’de çıkan haberine göre, Eyüpsultan Belediyesi’nin Kuzey Ormanları’nı tahrip edecek film platosu projesi İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 11 Temmuz tarihli meclis oturumunda gündeme gelmesinin ardından onaylandı.

Oya sunulan teklifte Eyüpsultan Belediyesi’nin sınırları içindeki Ağaçlı, Çiftalan ve Odayeri köylerine ilişkin imar planlarına “ilgili kurumlardan görüş alınmak kaydıyla başkanlık tarafından verilecek izinle film platosu yapılabilir. Kapalı stüdyo yapılması halinde planda belirlenen fonksiyona ait yapılaşma koşulları aşılamaz” notunun eklenmesi istendi. Plan değişikliğinin gerekçesi şu şekilde açıklandı:

“İstanbul’un tanıtımında potansiyel olduğu bilinen film sektörünün geçmişte olduğu gibi gelecekte de Eyüp’te yaşatılmasını amaçlayan planlama yaklaşımı ile film sektörünün taleplerine cevap verebilecek şekilde imar planlarına ait plan notlarında değişikliğe gidilmiştir.

Teklife ilişkin kurum ve kuruluşlardan görüş alınmamış

Teklife ilişkin hiçbir kurum ve kuruluştan görüş alınmadı. İBB’ye bağlı Planlama Müdürlüğü tarafından teklife ilişkin çarpıcı bir değerlendirme yapıldı. Değerlendirmede mevzuat gereği Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yetkisinde olan film plato ve stüdyolarının yer seçimlerini, imar planlarına not ekleyerek yapmak yerine yetkili bakanlık tarafından belirlenen hususlar kapsamında konuya ilişkin tüm paydaşların katılımı ile çözülmesi gerektiği belirtildi. Ayrıca teklifte film platosu kurulabilecek alanlar belirlenmediğinden Çiftalan, Ağaçlı ve Odayeri köylerine ek trafik yoğunluğu getireceği, alanlardaki mevcut işleyişe olumsuz etki yapacağı vurgulandı.

“Ciddi bir tahribat yaratacak”

Teklife ilişkin yapılan oylama öncesinde CHP’li İBB Meclis Üyesi Esin Hacıalioğlu söz alarak film platosu kurulacak köylerin tamamının Kuzey Ormanları sınırları içinde kaldığına dikkat çeken Hacıalioğlu, uyarı yaparak şunları söyledi:

“Bu köylere 2 bin metrekareden başlayarak stüdyolar kurulacak. Bu yeni bir ticaret alanı. İstanbul’un tanıtımı, film sektörünün gelişimi önemli ama bu platoları Kuzey ormanlarının içine kurmak doğru değil. İBB olarak gerekirse İstanbul dışında yer göstererek bir çözüm bulmalı. Film platoları Kuzey Ormanları’nda ciddi bir tahribat yaratacak.”

Eleştirilere karşın İmar ve Bayındırlık Komisyonu ile Kent Ekonomisi ve Meslek Odaları Komisyonu tarafından uygun bulunan teklif İBB Meclisi’nde oy çokluğu ile kabul edildi.

 

(Sözcü)

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.