ManşetTürkiyeUncategorized

İstanbullular YSK’nin sisteminde ‘kayboldu’

0

23 Haziran’da yenilenecek İstanbul seçimleri için YSK’nin sitesinden seçmen kayıtlarını sorgulayan çok sayıda yurttaş adlarını göremedi.

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) iptal kararı üzerine 23 Haziran’da tekrarlanacak İstanbul seçimleri için kurulun internet sitesinde seçmen sorgulama bölümüne giren yüzlerce yurttaş isimlerini göremedi. 31 Mart seçimlerinde Avcılar’da oy kullanan S.Ç. isimli yurttaş YSK’nin sitesine girerek ismini sorgulattığını belirterek “3-4 gün önce ismimi kontrol etmek için YSK’nin sitesine girdim. YSK’deki durumu sorgulamak için baktım ama 31 Martta oy kullanmama rağmen şu an YSK’nin sitesinde seçmen olarak görünmüyorum. Ama e- devlet’te görünüyorum. Neler yapmam gerektiğini bilmiyorum. İlk işim ilçe nüfus müdürlüğüne başvuru yapmak olacak” dedi.

Gazeteciler: Yuh artık

Gazeteciler Emin Çapa ve Rahşan Gülşan da YSK sisteminde isimlerinin bulunmadığını açıkladı. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Emin Çapa, “YSK’nin internet sitesine göre ‘seçmen’ değiliz. Her seçim olduğu gibi internet üzerinden kaydımıza baktık ve bu sefer eşim de, ben de yokuz. Nasıl yani? 1.5 ayda dijital kütükten sildiniz mi bizi? Nüfus müdürlüğü yolları göründü. İnanamayıp defalarca tekrar tekrar baktım. Kendi kendime, ‘Aynı şeyleri yapıp farklı sonuçlar alamazsın’ diye üstelik. Hepiniz seçmen sorgulama sistemine girin” dedi.

Rahşan Gülşan da hesabından sahte seçmen olduğu bilgisini e- Devlet sayfasındaki ekran görüntüsü ile paylaşarak “İyi ki şüphelenip seçmen kaydıma bakmışım. On yıldır yalnız yaşadığım evde hiç tanımadığım iki kişi oturuyor görünüyor. Yuh artık” ifadelerini kullandı.

‘Oylarınıza sahip çıkacağız’

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, seçmen listelerinde isimlerin görünmemesine ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yaparak “Seçmen listelerinde adımız görünmüyor diye kaygılanmakta haklısınız çünkü her şeyi yapabileceklerini biliyoruz. Ancak rahat olun, aynen 31 Mart öncesinde olduğu gibi tüm detayların yakın takipçisiyiz. Bir kez daha oyunlarını bozarak oylarınıza sahip çıkacağız” dedi.

31 Ocak’taki listeler geçerli

CHP’li avukat Feyza Altun’da 23 Haziran seçimlerine ilişkin şunları söyledi:

-31 Ocak’ta kesinleşen listedeki herkes 23 Haziran’da oy kullanacak. Kısıtlıların karşısına “oy kullanamaz” şerhi düşülecek, listeden silinmeyecek. Taşınsanız da 31 Ocak’taki listeye göre oy kullanacaksınız.

-Nüfusta kaydı silinenler YSK e-seçmen sekmesinden sorgulama yaptıktan sonra ilçesindeki nüfus müdürlüğüne giderek dilekçe verecek. Dilekçeye “ikametimi değiştirmedim, hatanın açıklanmasını ve düzeltilmesini istiyorum” yazacak. Düzeltmeyen memur hakkında suç duyurusunda bulunacak.

-Ceza infaz kurumlarında tutuklu bulunan ve taksirli suçlardan hükümlülerden ilk ikamet yeri cezaevi olan ve İstanbul dışı olanlar karşısına “oy kullanamaz” şerhi düşülecek.

-18 yaşına giren kişiler bu seçimde oy kullanamayacak. Sonradan İstanbul’a taşınanlar da kullanmayacak. Seçmen listesi 31 Ocak’ta kesinleşen listeye ekleme çıkarma yok.

 

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.