Türkiye

‘İstanbul’daki çürük malzeme Van’a gitti’

0

Yapı Denetim Kuruluşları Birliği İstanbul Şube Başkanı Tekin Saraçoğlu, yapı denetimi olan 19 ilde tespit edilen vasıfsız inşaat malzemelerinin denetim olmayan illere gönderildiğini öne sürdü.

Van’daki felakette 1999 sonrası deprem yönetmeliğine uygun binaların bile yıkılması güvenlik sorununu yeniden gündeme getirdi.

Yapı Denetim Kuruluşları Birliği, denetimin yapıldığı 19 ilde yapılaşmanın kontrol altına alındığını açıkladı ancak bir iddia Türkiye’nin geri kalanı için manzaranın tüyler ürpertici olduğunu ortaya koydu.

CNBC-e’ye konuşan Yapı Denetim Kuruluşları Birliği İstanbul Şube Başkanı Tekin Saraçoğlu, “19 ilde yapı denetimi başladığı zaman biz malzemeleri de laboratuarlarda kontrol ediyoruz. 19 ilde yapı denetim olan yerlerde vasıfsız malzemeler kullanılmadı. Önceleri çok rastladık ancak sonradan böyle malzemeler görülmedi. Bu malzemeler nerelere gitti? Yapı denetimi olmayan illere gitti. Bakın, bu yıkılan binaların malzemesinin de test edilmesi lazım” dedi.

Van’da devletin denetim uygulamasının dün başlaması, çürük malzemenin bu bölgeye de gidebileceğine işaret ediyor.

Konut sektörü temsilcileri ise bu iddianın doğru olmadığını öne sürdü. Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları Derneği Başkanı Işık Gökkaya, inşaat malzemelerinin belli bir standartta üretildiğini söylerken, Konut-Der Başkanı Ömer Faruk Çelik bu malzemelerin sadece kaçak yapılarda kullanıldığını kaydetti.

(cnbc-e)

More in Türkiye

You may also like

Comments

Comments are closed.