ManşetTürkiyeUncategorized

İstanbul’da seçmen listesi değişmeyecek

0

YSK’nin iptal ve yeniden seçim kararının ardından seçmen listelerinde bir değişiklik olmayacağı, 31 Mart seçimlerinde oy kullananlardan sadece hayatını kaybedenlerin listelerden düşeceği bildirildi. 18 yaşına yeni girenler ve 31 Mart’ta asker olup yeni terhis olanlar 23 Haziran’da oy kullanamayacak

Yüksek Seçim Kurulu’nun İstanbul seçiminin iptali ve yenilenmesi kararının ardından seçmen listeleri, yenilenecek seçimde hangi işlemlerin tekrarlanacağı, seçime hangi partilerin katılacağı, askerden dönenlerin oy verip veremeyeceği konuları gündeme geldi.

YSK’nin ilgili kararına göre, 23 Haziran Pazar günü yenilenecek İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde 10 milyon 560 bin 963 seçmen, 31 bin 124 sandıkta oyunu kullanacak.

Yeniden yapılacak seçim, öncekinin tekrarı ve seçimin devamı niteliğinde olduğu için sadece oy verme işlemleri tekrarlanacak. 31 Mart 2019’da yapılan seçime katılan siyasi partiler, bu seçime de katılabilecek. Siyasi partiler yeniden aday tespiti yapamayacak ancak ölüm, istifa gibi nedenlerle meydana gelecek boşalmalar, ilgili seçim kurullarının belirleyeceği tarihe kadar doldurulabilecek.

Seçim sandık kurullarının oluşumundaki usulsüzlükler nedeniyle iptal edildiği için sandık kurulları yeniden oluşturulacak. Sandık kurulu başkan ve üyeleri devlet memurları arasından seçilecek.

18 yaşına yeni girenler oy kullanamayacak

31 Mart 2019’da yapılan seçimler için güncelleştirilmiş ve kesinleşmiş sandık seçmen listeleri yeni bir güncelleştirme yapılmaksızın bu seçimlerde de kullanılacak. Listede, ancak bu listelerde hata nedeniyle kalan ölü ve kısıtlı seçmenlerin adının yanına oy kullanamayacağına dair şerh düşülecek.

Bu seçim yenileme seçimi niteliğinde olduğu için 23 Haziran’da 18 yaşını dolduranlar oy kullanamayacak, 31 Mart’ta askerde olup 23 Haziran’a kadar terhis olanlar da seçmen listesinde yer almadığı için oy veremeyecek.

CHP: Takipteyiz

Öte yandan, sosyal medyada seçmen listelerinde oynamalar yapıldığı, kimi seçmenlerin listelerden düşürülüp kimilerinin de başka illerde gösterildiği şeklindeki iddiaların yaygınlaşması üzerine CHP’den bir açıklama geldi.  Listelerin dijital hallerinin ellerinde olduğu belirtilen açıklamada, olağanüstü bir durum olması halinde CHP ekipleri tarafından müdahale edileceği belirtildi; sorun olması halinde [email protected] adresine başvuru yapılması istendi.

 

 

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.