Hayvan HaklarıManşet

İstanbul’da bir günde üç yunus ölü bulundu

0
Fotoğraflar: Ersan San/DHA

İstanbul Boğazı‘nda bir gün içerisinde üç tırtak yunusu ölü olarak bulundu. Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Arda Tonay, yaşanan ölümlerle ilgili İstanbul Boğazı’nda gece avlanan tüm balıkçı teknelerinin zan altında olduğunu söyledi.

DHA’ya konuşan Doç. Dr. Tonay, “Sabah saatlerinde Karaköy, Kuleli ve Vaniköy‘de ‘tırtak’ türü üç ölü yunus karaya vurdu. Bu ihbarlar; İstanbul Tarım İl Müdürlüğü ve İSTAÇ‘tan geldi” bilgisini paylaştı.

Deniz ağlarından kaynaklanmış olabilir

Ekipleriyle beraben üç yunusu Yenikapı’da incelemeye aldıklarını aktaran Tonay, “İlk bulgularımız ölümlerin deniz ağlarından kaynaklandığı yönünde. Bunu karakteristik izlerden ve normal olmayan kanamalardan anlayabiliyoruz. ‘Tırtak’ türü daha çok açık denizde görülüyor. Ölümler de büyük olasılıkla deniz göçü sırasında gırgır ağı ile yakalanmaları sonucu görüldü” dedi.

Tonay “Bu tip olayların önüne geçmek için gırgır balıkçılığının önüne geçilmesi, yunus varsa bu faaliyetin durdurulması veya ağda yunus varsa bunların dışarı çıkmalarını sağlamak gerekir” değerlendirmesinde bulundu.

‘Gırgır tekneleri zan altında’

Hayvanların çok sağlıklı ve yeni beslenmiş olduğunu aktaran Tonay “Ağızlarında balık var. 6-12 saat önce öldüklerini düşünürsek 22 Şubat sabaha karşı 21 Şubat akşamı ava çıkan tüm gırgır tekneleri zan altındadır. Bunların tespit edilerek yakalanmasını istiyoruz” dedi.

Vatandaşlardan da buna şahit olanların ihbarda bulunmasına yönelik çağrıda bulunan Tonay,  “İstanbul Boğazı gibi daracık göç yolunda artık bu tür endüstriyel balıkçılığı sınırlamamız gerekiyor. Tekrar ediyorum; 3 ‘Tırtak’ cinsi yunusun ölüm nedeni ağda boğulmadır, kurşun yarası bulunmamaktadır” ifadelerini kullandı.

You may also like

Comments

Comments are closed.