DoğaManşetTürkiye

İstanbul’da altı ilçe hava kirliliğinde hassas noktada: O bölgelerde daha az bulunmak lazım

0

İstanbul Büyükşehir Belediyesi‘nin (İBB) hava kalitesi haritasına göre; Sultangazi, Aksaray, Esenler, Bağcılar ve Kadıköy ilçelerinde hava kirliliği hassas seviyeye ulaştı.

İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, hava kalitesinin düşük olduğu yerlerde daha az bulunmak, vücudu yoracak sportif faaliyetlerden kaçınmak gerektiğini kaydetti.

‘Hava kalitesinin düşük olduğu yerlerde daha az bulunmak lazım’

DHA‘nın haberine göre, Prof. Dr. Hüseyin Toros, hava kalitesinin düşük olduğu zamanlar vücut hareketlerinin artması daha fazla solunum ve kirli havanın vücuda girmesi demek olduğu için bu tür faaliyetlerden kaçınmak gerektiğine vurgu yaparak, şu açıklamalarda bulundu:

Şu anda ülkemizde yüksek basınç alanı hakim. Yüksek basınç alanı olduğu zaman, havada genel olarak inici bir durum söz konusudur. Normal şartlarda hava yükselir ama yüksek basınç alanlarında genel olarak hava aşağı doğru çöker. Dolayısıyla gece boyunca ışınım yoluyla yeryüzünün hızlı bir şekilde soğuması, sabah güneşin doğması ile beraber havalar ısınınca buralarda buharlaşma oluyor, yere yakın seviyede pus oluşuyor.

Yüksek basınç alanlarında bir de hava hareket edemediği, yükselemediği için atmosfere saldığımız kirleticiler yükselemezler. Bu günlerde hava kalitesi diğer günlere göre daha düşüktür. Kirleticiler yere yakın olduğu için kalite düşmüş olur. Böyle günlerde mümkün mertebe kalitenin düşük olduğu yerlerde daha az bulunmak, vücudumuzu yoracak sportif faaliyetlerden kaçınmak lazım. Çünkü vücut hareketlerimizin artması daha fazla solunum ve kirli havanın vücuda geçmesi anlamına geliyor.”

‘Yeri geldiğinde dışarı çıkmamakta fayda var’

Prof. Dr. Toros, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı‘nın tüm illerde hava kalitesi ölçüm istasyonları olduğunu belirterek, orada turuncu, kırmızı, kahverengi renklerdeki bölgelere dikkat etmek gerektiğini kaydetti:

Onlara bakmak lazım. Orada renkler vardır, yeşil ve sarı renk görüyorsunuz sıkıntı yok. Ama turuncu, kırmızı, kahverengi gibi renkler varsa biraz daha dikkat etmek gerekiyor.

Yeri geldiğinde çıkmamakta fayda vardır diye düşünüyorum. İstanbul’a baktığımız zaman bazı bölgelerde sarı renkte, orta ama bazı yerlerde ise turuncu yani hassas seviyede bir hava kalitesi olduğunu görüyoruz. Bu durumun özellikle hassas grupları yaşlılar, çocukları olumsuz etkileyebileceğini söyleyebiliriz.

Aksaray, Esenler, Sultangazi gibi yerlerde hava kalitesinin diğer noktalara göre daha düşük olduğunu görüyoruz.”

Sultangazi, Aksaray, Esenler, Bağcılar ve Kadıköy hava kalitesi haritasında turuncu renkte.

‘Bu hafta sis ve pus etkili olacak’

Toros, Türkiye’de bu hafta sis ve pusun oluşacağı gibi, kirlilik değerlerinin de artacağını söyledi:

Normalde sıcaklık yükseklikle azalırken, bu günlerde yere yakın seviyeden yukarı çıktıkça daha sıcak oluyor. Dolayısıyla yere yakın seviyedeki hava üzerinde bir tabaka oluşmuş oluyor ve bundan dolayı yere yakın tabakada atmosfere saldığımız gazlar düşey yönde dağılamadığı için yer seviyesinde sis, pus oluşturuyor ve kirlilik değerleri artıyor. Verilere baktığımız zaman bu hafta, bu tabakanın ülkemizin pek çok yerinde etkili olacağını görüyoruz.”

Kategori: Doğa

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.